OMÜ Tıp Fakültesi kız öğrencilerinde premenstrüel sendrom görülme sıklığı, şiddeti ve etkileyen faktörler
The incidence, severity and affecting factors of premenstrual syndrome in female students in OMU Faculty of Medicine
- Tez No: 448988
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Menstrüel siklus; sadece dişi üreme sisteminde görülen, hipotalamus, hipofiz ve ovaryum hormonları arası etkileşim oluşturan, biyolojik bir döngüdür. Premenstrüel Sendrom ise adet siklusunun geç luteal döneminde, bu döneme spesifik olarak gelişen, birçok siklusta tekrarlayan, menstruasyonun başlamasıyla kısa zamanda hafifleyip kaybolan, foliküler dönemde en az bir hafta süreyle görülmeyen, fiziksel, psişik ve davranışsal değişikliklerin bulunduğu bir kavram olarak tanımlanmaktadır. Azımsanmayacak sıklığı, tanısının sıkça atlanması, tedavisinin güç olması hastalığı önemli kılmaktadır. Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören kız öğrencilerde premenstrüel sendrom görülme sıklığı, şiddeti ve etkileyen faktörlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Bu çalışma tek merkezli bir anket çalışması olup, temmuz- ekim 2016 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan 17-49 yaş arası bekar bayanları kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Katılımcılara 'Premenstrüel Sendrom Görülme Sıklığı Anketi' ve 'Menstrual Distres Şikayet Listesi anketi' uygulanmıştır. Menstrual Distres Şikayet Listesi'nde yer alan şikayetler sekiz alt grupta toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20,0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 286 bireyin yaş ortalaması 20,67±1,91 yıl, ilk adet görme yaş ortalaması 13,07± 1,19 yıl idi. Tanı kriterleri göz önünde bulundurularak yapılan analize göre katılımcıların %18,9'unda (n=54) PMS hastalığı mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Menstrual cycle is a biological cycle occurring only in female reproductive system and generates an association between hormones secreted by hypothalamus, pituitary gland and ovary. Premenstrual syndrome (PMS) is defined as a term involving physical, psychical and behavioral alterations that develop specifically to the late-luteal period of the menstrual cycle, repeat in several cycles, fade out by the initiation of menstruation and do not occur for at least a week in the follicular period. Its substantial incidence, the frequent oversight of the symptoms and difficulties in the treatment make this disease important. The present study aimed to analyze the incidence, severity and affecting factors of premenstrual syndrome in female students in Medical Faculty of Ondokuz Mayıs University. Material-Methods: This study is a single-center survey study conducted in between July and October 2016 among the single students aged between 17 and 49 years.“Survey of Premenstrual Syndrome Incidence”and“Menstrual Distress Questionnaire (MDQ)”were performed on the participants. The complaints listed in MDQ are grouped under eight subgroups. SPSS 20.0 package program was used for data analysis. Results: The mean age of the participants (n=286) was 20.67±1.91 years and the mean age of first menstruation was 13.07±1.19 years. By considering the diagnostic criteria, PMS was present in 18.9% (n=54) of the participants.