Hemofili hastalarında 3T MRG ile eklem içi hemosiderin birikimi ve kıkırdak hasarını saptamada swı sekansının katkısı
Contribution of SWİ at 3T for detecting intraarticular hemosiderin accumulation and cartilage degeneration in hemophilia patients
  1. Tez No: 448990
  2. Yazar: BEHİÇ AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VEYSEL POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hemofili hastalarının eklem içi hemosiderin birikimi ve kıkırdak hasarının saptanmasında 3T SWI sekansının katkısı Amaç: Hemofili hastalarının eklem içi hemosiderin birikimi ve kıkırdak hasarının saptamasında 3T susceptibility weighted imaging (SWI) sekansının uygulanabilirliğini prospektif olarak değerlendirmek. Materyal ve Metod: Bu çalışma için etik kurulu onayı ve çalışmaya katılan tüm hastalardan aydınlatılmış onam alınmıştır. Yirmi dört hemofili hastasının 41 eklemi rutin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve SWI sekansları ile görüntülendi. İki deneyimli kas-iskelet radyoloğu (radyolog 1 ve 2) ve kas-iskelet görüntülemede daha az deneyimli bir radyolog (radyolog 3) rutin MRG ve SWI görüntülerini hemosiderin birikimi ve kıkırdak hasarı açısından ayrı ayrı ve birbirinden bağımsız olarak yorumladı: Nihai kararı iki deneyimli kas-iskelet radyoloğunun konsensusu ile rutin MRG ve SWI görüntülerinin birlikte değerlendirilerilmesi ile verildi. Rutin MRG ve SWI sekanslarının, referans ile tanısal uyumu ve yorumlayıcılar arasındaki ikili uyum kappa istatiği ile değerlendirildi. Bulgular: Rutin MRG sekanslarında, radyolog 1 ve 2'nin referans ile tanısal uyumu iyi düzeydeydi (sırasıyla ĸ = 0.670 ve ĸ = 0.685), radyolog 3'ün referans ile tanısal uyumu orta düzeydeydi (ĸ = 0.539). Radyolog 1 ve 2'nin gözlemciler arası uyumu çok iyi düzeydeydi (ĸ = 0.869); halbuki radyolog 3'ün radyolog 1 ve 2 ile gözlemciler arası uyumu iyi düzeydeydi (sırasıyla ĸ = 0.655 ve ĸ = 0.684). Tüm radyologların SWI yorumları referans ile çok iyi düzeyde uyum gösterdi (sırasıyla ĸ = 1, ĸ = 0.959, ĸ = 0.959). SWI sekansta tüm kullanıcılar için gözlemciler arası uyum yine çok iyi düzeydeydi (sırasıyla ĸ = 1, ĸ = 0.959, ĸ = 0.959). Hemosiderin birinkimide olduğu gibi kıkırdak hasarını değerlendirmede de bu uyumun SWI sekanslarında artış gösterdiği gözlendi (ĸ=0,911) Sonuç: SWI eklem içi hemosiderin birikimi ve kıkırdak hasarının tespit edilmesinde doğru ve güvenilir bir görüntüleme sekansıdır.
Özet (Çeviri)
Contribution of SWI at 3T for detecting intraarticular hemosiderin accumulation in hemophilia patients Purpose: To prospectively assess the feasibility of susceptibility weighted imaging (SWI) at 3T for detecting intra-articular hemosiderin accumulation in hemophilia patients. Materials and methods: Institutional review board approval and informed consent from all participating patients were obtained for this study. Fourty one joints in 24 hemophilia patients were imaged with conventional magnetic resonance imaging (MRI) and SWI sequences. Two exprienced musculoskeletal radiologists (reader 1 and reader 2) and one radiologist with less exprience of musculoskeletal imaging (reader 3) independently and seperately rated the images for hemosiderin accumulation. Final decision of hemosiderin accumulation was consensually determined by two exprienced radiologists using both conventional MRI and SWI sequences. Diagnostic consistency of each MRI sequence with the reference and pairwise agreements between interpreters were assessed using kappa statistics. Results: For conventional MRI sequences, diagnostic consistency of reader 1 and reader 2 with the reference was substantial (k = 0.670 and 0.658 respectively), consistency of reader 3 with the reference was moderate (k = 0.539). Interobserver agreement of reader 1 with reader 2 was almost perfect (k = 0.869) whereas interobserver agreements of reader 3 with reader 1 and reader 2 were substantial (k = 0.655 and 0.684 respectively). SWI interpretations of all readers demonstrated almost perfect agreements with the reference (k = 1 , k = 0,959 and k = 0.959 respectively). Interobserver agreements of SWI interpretations were again almost perfect for all readers (k = 1 , k = 0,959 and k = 0.959 respectively). Conclusion: SWI contributes to more accurate grading of intraarticular hemosiderin accumulation compared to conventional MRI sequences. Even less exprienced radiologists can determine intraarticular hemosiderin accumulation accurately using SWI.