Diyabetes mellitus tanılı hastalarda tedavi uyumunun değerlendirilmesi
The evaluation of the medication adherence in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 449015
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus (DM) istenmeyen tıbbi ve ekonomik sonuçlara sebep olan yaygın bir hastalıktır. Etkin DM tedavisi gelişecek komplikasyonların önlenmesi açısından çok önemlidir. Tedaviye uyumsuzluk, DM tedavi sürecinde doktorların karşılaştığı en büyük problemlerden birisidir. Birçok çalışma, DM hastalığında tedaviye uyumun istenilen düzeyde olmadığını göstermiştir. Basit, güvenilir ve öz bildirime dayalı geçerli bir araç, tedaviye uyumsuzluğu anlamaya yardımcı olabilir ve yeni tedavi yöntemlerinin önünü açabilir. Metot: Çalışmaya en az 1 yıldır DM tanısı olan Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran 300 hasta alındı. Hastaların demografik verilerinin yanında Morisky Tedavi Uyum Ölçeği uygulandı. Tüm hastalardan HbA1c için kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes mellitus (DM) is a common disorder, causing undesirable medical and economic consequences. Effective treatment of DM is very important to avoid complications. Non adherence to treatment is one of the major problems of physicians. Several studies have concluded that medication adherence among type 2 DM patients is unsatisfactory. A simple, reliable and validated self-report instrument could lead a better understanding of non adherence and may lead up to new treatment modalities. Methods: We included 300 patients who had diagnosis DM at least 1 year ago and applied to Internal Medicine policlinics at Gaziantep University School of Medicine. Morisky Medication Adherence Scale was peformed with demographic data of the patients. Blood samples for HbA1c were taken from all patients.