Kemik iliği transplantasyonu yapılan hastalarda kardiyak ve enfeksiyöz parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac and infectious parameters in bone marrow transplant patients
  1. Tez No: 449033
  2. Yazar: ALİ CANER ÖZDÖVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hematopoietik kök hücre transplantasyonu (HKHT) progenitör kök hücrelerin hastaya verilmesi işlemidir. Malign ya da non malign birçok hastalığın tedavisinde yeri bulunmaktadır. HKHT planlanan hastalara öncesinde mobilizasyon rejimleri uygulanır. Bu rejimler myeloablatif, non-myeloablatif ve azaltılmış doz rejimler olmak üzere üçe ayrılır. HKHT sonrası birçok komplikasyon gelişebilmektedir. Kardiyak komplikasyonlar akut, subakut, kronik dönemlerde en önemli komplikasyondur. Kalp yetmezliği (KY) bu önemli komplikasyonlardandır. Mobilizasyon rejimleri ve öncesinde kullanılan sitoredüktif tedaviler artan kümülatif dozlarda ciddi kardiyovasküler yan etkilere sebep olabilmektedir. Antrasiklin grubu kemoterapötik ilaçların kardiyak komplikasyonları şiddetlidir. Çalışmamızda 428 HKHT yapılan hasta allojenik HKHT ve otolog HKHT gruplarında incelendi. Pre transplant EF değerleri her 2 grupta medyan % 60 idi. Post transplant EF değerleri %10 üzerinde artış gösteren allojenik HKHT kolunda 2 (%4,4) ve otolog HKHT kolunda 2 (%3,3) hasta mevcuttu. Pulmoner arter basıncı (PAB) artışı da HKHT sonrası gelişebilen diğer önemli bir durumdur.
Özet (Çeviri)
Hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) is the process of delivering progenitor stem cells to the patient. It is the therapeutic choice for various malignant and non-malignant diseases. Prior to HSCT, patients are treated with mobilization regimens. These mobilization regimens can be myeloablative, non-myeloablative or reduced-dose. Complications can develop after HSCT. Among the most common complications are those of cardiac origin, which can be seen at all 3 stages of the treatment (acute, subacute or chronic), and can include heart failure (HF). The cardiovascular side effects of the mobilization regimens and cytoreductive therapies can be cumulative. The anthracycline chemotherapeutics, in particular, may have severe cardiac side effects. In our study, 428 HSCT patients (allogeneic or autologous) were analyzed. In both groups, pre-transplant EF values were similar (median: 60%). An increase of more than 10% in post-transplant EF was observed in 2 allo-HSCT (4.4%) and 2 autologous HSCT (3.3%) patients.