Eritrosit süspansiyonu transfüzyon uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of erthrocyte suspension transfusion applications
- Tez No: 687287
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAR ÇAKI KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Kan transfüzyonu kan veya kan ürününün direkt olarak hastanın dolaşım sistemine nakledilmesidir. Transfüzyonda temel kurallar hastaya gereken uygun kan bileşenlerinin güvenli bir şekilde sağlanması, taşınması, depolanması ve transfüze edilmesidir. En çok transfüzyon yapılan gruplar çocuk ve yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatan veya kardiyak cerrahi operasyon geçiren çocuklardır. Çocuk kliniklerinde transfüzyon uygulamalarında hastalıklar arasında hemoglobin/hem atokrit eşik değerleri, transfüzyon miktarı gibi farklılıklar mevcuttur. Çocuk hastalarda transfüzyon uygulamaları hastanın yaşına, vücut ağırlığına, mevcut tanı ve klinik durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Çalışmamızda hastanemiz pediatri klinikleri arasında eritrosit süspansiyonu transfüzyonu uygulama alışkanlıklarının incelenmesi ve transfüzyonların rehberlere uygunluklarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel çocuk servisi, çocuk hematoloji ve onkoloji servisi, çocuk yoğun bakım ünitesi, pediatrik kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesi ve kemik iliği transplantasyonu ünitesi kliniklerinde yapıldı. Yenidoğan dönemindeki hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Etik kurul onayı SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan alındı. 01.03.2020 – 31.08.2020 tarihleri arasında belirlenen kliniklerde yatarak izlenen hastaların dosyaları geriye dönük olarak taranarak yatışı sırasında eritrosit süspansiyonu transfüzyonu yapılan 261 hastadan kriterleri karşılayan 246 hasta çalışmaya dahil edildi. Veri kaydetme ve istatistiksel analizler; Microsoft Office 2016 Excel ve SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile yapıldı. Bulgular: Hastaların takip edildiği servislere göre transfüzyon öncesi hemoglobin ortanca değerlerine bakıldığında çocuk yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastaların 8,2 (3,7-11,1) g/dL, pediatrik kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastaların 11,7 (10,4-15,2) g/dL, pediatrik hematoloji onkoloji servisindeki hastaların 7,9 (5,3-9,9) g/dL, kemik iliği transplantasyon ünitesindeki hastaların 7,8 (7,6-8,4) g/dL, çocuk servislerindeki hastaların ise 8 (4,7-20) g/dL olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Blood transfusion is the transfer of blood or blood product directly into the patient's circulatory system. The basic rules in transfusion are to provide, transport, store and transfuse the necessary blood components to the patient safely. The most transfused groups are children hospitalized in pediatric intensive care units and neonatal intensive care units or undergoing cardiac surgery. There are differences in hemoglobin/hematocrit threshold values, amount of transfusion and such differences between diseases in transfusion practices in pediatric clinics. Transfusion practices in pediatric patients vary according to the patient's age, body weight, current diagnosis and clinical status. In our study, it was aimed to examine the practice of erythrocyte suspension transfusion among the pediatric clinics of our hospital and to evaluate the compliance of transfusions with the guidelines. Materials and Methods: Our study was carried out in the general pediatric service, pediatric hematology and oncology service, pediatric intensive care unit, pediatric cardiovascular surgery intensive care unit, and bone marrow transplantation unit clinics of the Health Sciences University Umraniye Training and Research Hospital. Patients in the neonatal period were not included in the study. Ethics committee approval was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of the Health Sciences University Umraniye Training and Research Hospital. The files of the patients who were followed up in the clinics determined between 01.03.2020 and 31.08.2020 were scanned retrospectively, and 246 patients who met the criteria were included in the study, which of 261 patients who received erythrocyte suspension transfusion during their hospitalization. Data recording and statistical analysis were done with Microsoft Office 2016 Excel and SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program. Results: Considering the median hemoglobin values before transfusion according to the services where the patients were followed, it was observed that 8.2 (3.7-11.1) g/dL for the patients followed in the pediatric intensive care unit, 11.7 (10.4-15.2) g/dL for the patients followed in the pediatric cardiovascular surgery intensive care unit, 7.9 (5.3-9.9) g/dL for the patients followed in the pediatric hematology oncology service, 7.8 (7.6-8.4) g/dL for the patients followed in the bone marrow transplantation unit and 8 (4.7-20) g/dL for the patients followed in the general pediatric service. This difference between the groups was statistically significant (p value