Kişilik tiplerinin sigara içme durumu ile ilişkisi: Olgu kontrol çalışması
Relation of personality traits with smoking status: A case control study
  1. Tez No: 449037
  2. Yazar: MAHMUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ASLANHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Sigara kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir önemli bir sağlık sorunudur. Her geçen gün sigara kullananların sayısı artmakta bu durum da birçok hastalık davetiyesi çıkarmaktadır. Yapılan birçok çalışma sigara kullanımı ve kişilik tipleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiş. Bu çalışmanın amacı sigara kullanma durumları ile kişilik tipleri arasındaki ilişkiyi gösterip, sigaranın bıraktırılmasında daha etkin başarılar elde edebilmeye yardımcı olmaktır. Materyal ve Metot: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinin bütün polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran hastalardan çalışma grubu olarak sigara içen 670 hasta ve kontrol grubu olarak sigara içmeyen 794 hasta toplamda 1464 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Katılımcılara 23 sorudan oluşan sosyodemografik veri formu ile 44 sorudan oluşan Taştan Kişilik Tipi Anketi uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS (Statistical Package fort he Social Science) 22.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %50'si kadın, %50'si erkekti, kadınların %39,07' si sigara kullanıyorken erkeklerin %52,46'sı kullanıyordu. Kişilik tipi ölçeğine göre katılımcıların %22,1'i iki numaralı kişilik tipi olup bunu %16.7 oranla yedi ve %12,5 oranla dört numaralı kişilik tipleri takip etmekteydi. Sekiz numaralı kişilik tipinde sigara içme oranı %61,4 ve en yüksek iken, bir numaralı kişilik tipinde ise %37,3 ve en düşüktü. Sekiz numaralı kişilik tipindeki bireylerin %40,4'ü sigara dışındaki tütün ürünü kullanıyorken, üç numaralı kişilik tipine sahip bireylerde bu oran %14,2, dokuz numaralı kişilik tipinde %16,1 idi. Sonuç: Bir ve sekiz numaralı kişilik tipine sahip olan katılımcılardaki sigara kullanım durumu istatistiksel olarak anlamlı bulundu, ancak diğer kişilik tipleri ile sigara içme durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Üç, sekiz ve dokuz numaralı kişilik tipi ile sigara dışındaki tütün ürünü (puro, pipo, nargile) kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardı. Bütün hasta başvurularında sigara kullanımı sorgulanmalı, hastaya sigara bırakılması önerilmeli ve özendirilmelidir. Hastalar biyo-psiko-sosyal yönleriyle ele alınıp kişilik tipleri de göz önünde bulundurularak sigara bıraktırmada daha etkili çalışmalar ortaya konabilir. Çalışmamızın sonuçlarının daha geniş kapsamlı ve çok merkezli çalışmalarla desteklenmesi bu başarıyı arttırabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Smoking is an important health problem which can be avoided in our country just like all the world. The number of smokers increases each day and this situation causes many diseases. Recent studies have shown that there is a correlation between smoking and types of personality. The aim of this study is to help achievements in smoking cessation by indicating the relationship between smoking and type of personality. Material and Methods: A total of 1464 patients who applied for any reason to every policlinic in Dicle University Medical Faculty took part in study. Of the patients 670 smoking were study group and 794 not-smoker were the control group. A sociodemographic data form consisting of 23 questions and Taştan Personality Inventory consisting of 44 questions were conducted to participants. SPSS 22.0 programme was used fort the statistical analyses of total data. Results: Of the participants %50,0 were females and %50,0 were males while %39,07 of females were smokers %52,46 of males were smokers according to the types of personality scale, %22,1 of the participants have personality type 2, followed by %16,7 having personality type 7 and %12,5 having personality type 4. While the rate of smoking in personality type 8 is %61,4 and the highest, the rate of smoking in personality type 1 is %37,3 and the lowest. While %40,4 of ones having personality type 8 uses tobacco product except cigarette, this rate is %14,2 in ones having personality type 3 and %16,1 in personality type 9. Conclusion: The correlation between the state of smoking and personality types one and eight is significant statistically, but a significant correlation between smoking and other personality types has not observed. There is a statistically significant correlation between personality types three, eight and nine and use of tobacco products (cigar, pipe, hookah) expect cigarette. In every application of patients, the state of smoking must be asked, the cessation of smoking must be advised to patients and be encouraged. More effective studies for smoking cessation can be carried out by considering for biopsychosocial aspects of patients and also personality types. The support of our study results by more comprehensive and multicenter studies may increase this success.