Sigara bağımlılığı üzerinde kişilik özelliklerinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of personality traits oncigarette addiction
- Tez No: 872789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ, DR. ÖZGE BÖRKLÜ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada sigara bağımlılığı ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve sigara bağımlılığına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tanımlayıcı, kesitsel olarak hazırlanmış bu çalışmaya 01.08.2023-30.09.2023 tarihleri arasında SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bıraktırma Polikliniklerine 01.08.2023-30.09.2023 tarihleri arasında başvuran 18 Yaş ve üzeri kişiler arasından 164 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilerin onamı alınarak yüz yüze anket yöntemi ile form doldurulması sağlanmıştır. Anket Kişisel Bilgi Soruları, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Taştan Kişilik Tipleri Ölçeği'nden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EFFECT OF PERSONALITY TRAITS ON CIGARETTE ADDICTION Aim: Bu çalışmada sigara bağımlılığı ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve sigara bağımlılığına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materials and Methods: This prospective, descriptive, and cross-sectional study was conducted between 01.08.2023 and 30.09.2023 at the Smoking Cessation Clinics of SBU Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. A total of 164 individuals aged 18 and over who applied to the clinics during this period participated in the study. Consent was obtained from the participants, and a face-to-face survey method was used to fill out the forms. The survey consisted of Personal Information Questions, the Fagerstrom Test for Nicotine Dependence (FTND), and the Taştan Personality Types Scale (TPTS).