6-12 yaş arası dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların annelerinin baş etme tutumları, depresyon, anksiyete düzeyleri ve erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu açısından incelenmesi
Evoluation of coping strategies, depression, anxiety levels and adult attetion deficit hyperactivity disorder in the mothers of 6-12 years old children with diagnosis of attetion deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 314625
  2. Yazar: SIDIKA BATAŞ BİLGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZDEN ÜNERİ, DR. ÖZLEM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: 6-12 yaş arası DEHB tanısı konulan çocukların biyolojik annelerinde birinci ve ikinci eksen psikiyatrik bozuklukların araştırılması, saptanan psikiyatrik bozuklukların sosyodemografik özellikler, DEHB alt tipleri, ebeveynin baş etme tutumları, depresyon ve anksiyete düzeyleriyle ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir.Yöntem: Çocuk Psikiyatrisi Kliniği'nde çocuk psikiyatri uzmanı tarafından ardışık olarak muayene edilen, DSM IV-TR'e göre Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanı ölçütlerini karşılayan, araştırmaya katılmaya gönüllü 89 çocuk hasta ve annesi dâhil edildi. Çalışmaya katılan DEHB tanılı çocuklarda DEHB'nin alt tiplerini belirleyebilmek için ebeveynlerinin Çocuk ve Ergenlerde Davranış Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (ÇEDBÖ) kullanıldı. Ebeveynleri için SCID I ve II (Eksen I ve II için yapılandırılmış klinik görüşmesi hasta formları), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A) ile erişkin DEHB belirtilerini sorgu¬lamak amacıyla Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği (WUDÖ) ve Başa çıkma ölçeği (COPE) kullanılmıştır.Bulgular: Çalışmamızda DEHB'li çocuklar değerlendirildiğinde; %71,9'unun DEHA/dürtüsellik kombine grubunda yer aldığı bulunmuştur. Katılımcılara SCID I uygulanarak yapılan değerlendirmeye göre, örneklemin %51,7'inde en az bir veya daha fazla SCID I patolojisi, bunlardan ise en fazla yaygın anksiyete bozukluğu ve major depresyon saptanmıştır. SCID II uygulandığında ise % 50,6'sında SCID II ile taranan psikopatoloji varlığı saptanmıştır. OKKB, OKKB özellikleri ve bağımlı kişilik bozukluğu en sık saptanan psikopatolojilerdir.Sonuçlar: Çalışma bulgularımız değerlendirildiğinde, DEHB'li çocukların annelerinde SCID I ve SCID II değerlendirme sonuçlarına göre psikopatoloji görülme olasılığının yüksek olduğu, özellikle depresif ve anksiyete bozuklukları açısından annelerin ayrıntılı değerlendirmenin ebeveynde psikopatolojiden kuşkulanılan olgularda yararlı olacağı düşünülmüştür. DEHB risk etkenleri arasında sayılan gebelikte sigara kullanımının önemini vurgulama açısından da çalışma bulgularımızın yararlı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In the present study, we aimed to investigate axis 1 and 2 the psychiatric disorders, and this disorders relationships of sosyodemographic status, the subtypes of ADHD and assessing, depression and anxiety levels.Methods: 89 children who did have diagnosisof ADHD based an interwievs using by Turgay DSM-IV-Based Child and Adolescent Behavior Disorders Screening and Rating Scale (T-DSM-IV-S). Structured Clinical Interview for Axis I Disorder (SCID I), (Structured Clinical Interview for DSM-III-R personality disorders (SCID-II), Hamilton Depression Scale, Hamilton Anxiety Scale, Wender-Utah Rating Scale (WURS), The Coping Orientations to Problems Experienced scale (COPE) were applied to mothers of the children who included the study.Results: In our study % 71,9 of the children with ADHD was combined group with application SCID I; we found that %51,7 of the mothers had at least one SCID I pathology and most common of these pathologies were generalized anxiety disorder and major depression. With the application SCID II; we found that %50,6 of the mothers SCID II pathologies, obsessive-compulsive personality disorders and features and dependent personality disorders were the most common psychopathologies.Conclusion: The results of our study shows that mothers of children with ADHD had high incidence of SCID I and II psychopathology and evoluation of mothers who had high suspecion of psychopathology is thought to be useful especially about depression at anxiety disorders. Our study is also important to underline cigarette use during pregnancy is a risk factor of ADHD.