Acil servise karın ağrısı ile başvuran hastalarda nötrofil/ lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı ve platelet dağılım hacmi değerlerinin akut apandisit tanısındaki yeri
Emergency patients with abdominal pain in neutrophils/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio and platelet distribution width (PDW) of acute appendicitis place in diagnosis
- Tez No: 449038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Acil servise sık başvuru sebeplerinden birisi akut başlangıçlı karın ağrılarıdır. Akut apandisit, apendiks dokusunun herhangi bir yerinde ya da tamamında gelişen akut iltihabi bir durumdur ve karın ağrısı ile acil servise başvuran hastaların % 10 'nunu oluşturur. Akut apandisit acil servise karın ağrısı ile başvuran ve en sık cerrahi operasyon gerektiren durumdur. Akut apandisit tanısı koymada hastanın anamnezi, fizik muayene bulguları ve başlangıç semptomlarının varlığı önemlidir; fakat kesin tanı koyabilmek, %15-30 oranında negatif appendektomi oranını azaltabilmek için yardımcı tanı araçları ve farklı skorlama sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda NLR, PLR, PDW, RDW ve MPV değerleri ile skorlama sistemlerinin Akut Apandisit tanısındaki yerini sorgulamayı amaçladık. Ocak 2013 ile Haziran 2015 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine başvuran ve akut apandisit şüphesiyle operasyona alınan ve patoloji raporu sonucunda akut apandisit tanısı kesinleşen 455 hasta ve kontrol grubunda 114 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Sonuçlar mean+SD olarak verildi. Univarite istatistiksel analizler kategorik değişkenler için ki-kare testi ve sürekli değişkenler için student-t testi kullanılarak yapıldı. Grup içi karşılaştırmalarda gruplar normal dağılım göstermediği ve gruplarda ki denek sayısı eşit olmadığından dolayı Kruskal Wallis tek yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırma yöntemi olarak Mann-Whitney U testi kullanıldı. Çalışma sonrasında NLR, PLR ve PDW değerlerinin akut apandisit tanısında değerli olduğunu; MPV ve RDW değerlerinin ise akut apandisit tanısında yardımcılığı konusunda daha çok çalışma yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
One of the frequent referrals to the emergency department is acute onset abdominal pain. Acute appendicitis is an acute inflammatory condition that develops anywhere in the appendix or completely, and constitutes 10% of patients with abdominal pain and emergency services. Acute appendicitis is the most frequent surgical operation requiring with abdominal pain and emergency services. In the diagnosis of acute appendicitis, the history of the patient, physical examination findings and initial symptoms are important; but there is a need for adjunct diagnostic tools and different scoring systems to make a definite diagnosis, reduce the rate of negative appendectomy by 15-30%. We aimed to investigate the location of NLR, PLR, PDW, RDW and MPV values and scoring systems in acute appendicitis in our study. Between January 2013 and June 2015, 455 patients who applied to the Emergency Department of the Dicle University Medical Faculty and who were suspected to have acute appendicitis and who were diagnosed as acute appendicitis as a result of the pathology report and 114 patients in the control group were retrospectively evaluated. The results were given as mean +SD. Univariate statistical analyzes were performed using chi-square test for categorical variables and student-t test for continuous variables. Kruskal Wallis one way analysis of variance and Mann-Whitney U test were used as the multiple comparison method since the groups were not in normal distribution and the number of subjects in the groups was not equal. The values of NLR, PLR and PDW after the study were significant in terms of acute appendicitis; We think that MPV and RDW values should be further studied in terms of ancillary appendicitis.