Biyolojik dentin post kullanarak kök kanalının rekonstrüksiyonu: Üç boyutlu sonlu elemanlar analizi
Root canal reconstruction using biological dentin posts: 3D finite element analysis
  1. Tez No: 449044
  2. Yazar: SEDA FALAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Endodontik tedavi görmüş dişler madde kaybı ve preparasyon sırasında yapılan işlemlerden dolayı dişin dentin tabakasında bulunan kollajen ağ fibrillerinin zayıflaması gibi sebepler ile vital dişlere göre daha kırılgan hale gelirler. Post-kor tedavi yöntemi ile aşırı kron harabiyeti olan endodontik tedavi görmüş dişlerin restorasyonu günümüzde tercih edilmektedir. Klinik kullanıma dayalı olarak zaman içerisinde çok sayıda post çeşidi geliştirilmiştir. Çekilmiş bir dişten elde edilecek biyolojik bir dentin post, materyal farklılığının yarattığı sorunları ortadan kaldıracaktır. Böylece kök kanal tedavisi uygulanan dişlerde görülen kırılma oranı azalacaktır. Biyolojik dentin postun paslanmaz çelik ve cam fiber postlarla sonlu elemanlar stres analizi kullanılarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Üst santral kesici dişe ait üç adet üç boyutlu model oluşturulmuştur. Bu modellere paslanmaz çelik post, cam fiber post ve biyolojik dentin post uygulanmıştır. Kor yapısı olarak kompozit, üst yapı olarak da seramik kron uygulanarak modelleme tamamlanmıştır. Restorasyonu tamamlanan modellere, sonlu elemanlar stres analiz metodu kullanılarak dişe dikey, yatay, 45o açı ile olmak üzere üç farklı yönde 100 N kuvvet uygulanmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilerek, biyolojik dentin postun kullanılabilirliği belirlenmiştir. Uygulanan kuvvetler altında en fazla stres birikimi paslanmaz çelik postun kullanıldığı modellerde görülmüştür. Paslanmaz çelik post daha rijit yapıda olması nedeniyle gelen kuvvetleri diş dokusuna iletmek yerine yüzeyinde biriktirmiştir. Cam fiber post ve biyolojik dentin postun uygulandığı modellerde ise post materyalinin diş dokusu ile bir bütün olarak strese karşı cevap verdiği, diş ve post yüzeyinde aşırı stres birikimine neden olmadığı gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, biyolojik dentin postun kanal tedavisi uygulanan dişlerde kırılmalara sebep olabilecek stres birikimlerini engellediğini göstermektedir. Ayrıca diş dokusu ile fiziksel ve biyolojik olarak uyumlu olan biyolojik dentin postun günümüzde kullanılan post çeşitlerine iyi bir alternatif olabileceği konusunda fikir elde edilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Endodontically treated teeth become more fragile than vital teeth due to the loss of material and weakening of the collagen fibrils in the dentin layer of the tooth as a result of the procedures performed during root canal preparation. The restoration of endodontically treated teeth with excessive coronal destruction as a result of post-core treatment is now preferred. Several post types have been developed for clinical use. A biological dentin post obtained from an extracted tooth will eliminate the problems created by material differences and reduce the fracture rate in teeth undergoing root canal treatment. This study compared a biological dentin post with posts made of two different materials using finite element analysis. Three three-dimensional models of the upper central incisor were created and stainless steel, glass fiber, and biological dentin posts were applied to these models. The restoration of the models was completed by applying a composite as the core structure and a ceramic crown as the superstructure. Using the finite element stress analysis method in the restored models, a 100 N force was applied in the vertical and horizontal directions and at a 45-degree angle and the suitability of the biological dentin post was evaluated by comparing the data. Under the applied forces, the greatest stress accumulation was seen in the models using the stainless steel post. Because the stainless steel post is more rigid, the forces accumulated on the surface, instead of being transmitted to the tooth tissue. In the models with the glass fiber and biological dentin posts, the post material responds to the stratification in tandem with the dental tissue and does not cause excessive stress accumulation on the tooth or post surfaces. The results show that biological dentin posts prevent the accumulation of stresses that could cause a fracture in teeth undergoing root canal treatment. In addition, the physical compatibility and biocompatibility of the biological dentin post with the tooth imply that it is a good alternative to the types of post currently used.