Sol atriyal strain ve prokollajen tip 3 N-terminal peptit düzeylerinin iskemik inmeli hastalarda paroksismal atriyal fibrilasyonu belirlemedeki rolü
The role of left atrial strain and procollagen type 3 N-terminal peptit levels in detection of paroxysmal atrial fibrilation in patients with ischemic stroke
  1. Tez No: 449057
  2. Yazar: KADİRHAN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET İskemik inmelerde önemli bir etiyolojik neden olan Paroksismal Atriyal Fibrilasyon (PAF) tanısı ikincil bir iskemik inmenin önlenmesinde oldukça önem taşımaktadır. Günümüzde sıklıkla ritim kaydedici cihazlar nadiren de klinik ve ekokardiyografik çeşitli puanlamalar kullanılsa da PAF saptanmasında hala güçlükler mevcuttur. Bu güçlüklerden yola çıkarak çalışmamızda iskemik inmeli hastalarda etiyolojik bir neden olan PAF'ın saptanmasında, sol atriyal strain ve prokollajen tip III N-terminal peptit (P3NP) düzeylerinin rolünü araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 23/3/2016 – 7/10/2016 tarihleri arasında akut iskemik inme sebebiyle başvuran 100 hasta (55 erkek, 45 kadın) dahil edildi. 24 saatlik holter monitorizasyon inceleme ile bazal ritmi sinüs olan ve kendiliğinden sonlanan atriyal fibrilasyon atağı olan akut iskemik inmeli hastalar PAF grubu, akut iskemik inme geçiren ve holter inceleme ile PAF saptanmayan hastalar kontrol grubu olarak kabul edildi. Sol atrial strain analizi iki boyutlu gri skala görüntüler üzerinden sol atriyum endokart sınırlarının manuel olarak çizilmesi ile benek takibi esasına göre analiz paketi kullanılarak yapıldı. Atriyal duvar; atriyal septum, lateral, inferior ve anterior duvar olarak 4 segmente ayrılarak tepe atriyal sistolik ve diastolik hızlar, tepe atriyal sistolik strain, tepe erken ve geç diastolik strain, tepe atriyal sistolik strain rate, tepe erken ve geç diastolik strain rate ölçümleri yapıldı. Tüm hastaların serum P3NP düzeyleri ölçüldü. Hastaların ortalama yaşı 68,5±14,3 yıl olup, %55'i erkekti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Paroxysmal Atrial Fibrillation (PAF) which is an important etiological cause of ischemic stroke, has great importance in the prevention of secondary ischemic stroke. Although rhythm recorders are often used, and clinical and echocardiographic scoring are rarely used, currently there are still difficulties in detecting PAF. So we aimed to investigate the role of left atrial strain and procollagen type III N-terminal peptide (P3NP) levels in the detection of PAF, which is an etiologic cause of ischemic stroke in our study. Between 23/3/2016 - 7/10/2016, 100 patients (55 men, 45 women) with acute ischemic stroke were included in the study. Patients with acute ischemic stroke whose basal rhythm was sinus but had a spontaneous termination of atrial fibrillation detected by 24 hour holter monitorization were considered as PAF groups. Patients with acute ischemic stroke who did not have detected PAF by holter were accepted as the control group. Left atrial strain analysis was performed using an analysis package based on a speckle-tracking principle by manually drawing the left atrial endocardial borders through 2-dimensional gray scale images. Peak atrial systolic and diastolic velocities, peak atrial systolic strain, peak early and late diastolic strain, peak atrial systolic strain rate, peak early and late diastolic strain rate were measured by dividing atrial wall into 4 segments as atrial septum, lateral, inferior and anterior wall. Serum P3NP levels of all patients were measured. The mean age of the patients was 68.5 ± 14.3 years and 55% were male.