Meteorolojik parametrelerin pnömoni ile ilişkisi
Relation of meteorological parameters to pneumonia
  1. Tez No: 449063
  2. Yazar: SÜLEYMAN SERDAR TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAVALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Acil Serviste (AS) pnömoni tanısı alan hastalarda; sosyodemografik özellikler, tam kan sayımı parametreleri ve meteorolojik parametreler [sıcaklık, nem, yağış durumu, havadaki partiküller, sülfür dioksit (SO2), karbonmonoksit (CO), nitrit dioksit (NO2), nitrit oksit (NO), nitrik oksit (NOX)] ile pnömoni arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız pnömoni tanısı almış 65 yaş üzeri hastalar ile retrospektif olarak yapıldı. Acil Serviste pnömoni tanısı konulan günlerdeki meteorolojik değişkenler ile pnömoni tanısı konulmayan günlerdeki meteorolojik değişkenler karşılaştırıldı. Hastaların sosyodemografik özellikleri, tam kan sayımı ve meteorolojik parametreler (sıcaklık, nem, yağış durumu, havadaki partiküller, SO2, CO, NO2, NO, NOX) araştırıldı. Pnömoniye etki eden faktörler incelendi. Çalışmaya dahil edilen 2606 hastanın yaş ortalaması 77,7±7,6 yıl olup, %53,2'si erkekti. Görüntülemede en sık rastlanan lezyon lober pnömoni (%45,3) idi. Hastalar CURB-65 skoru genel olarak Class 1 veya 2'deydi. Hastaların %61,1'inde komorbid solunum yolu hastalığı saptandı. Hastaların %74'ü taburcu edildi. Cinsiyetin; hemoglobin, lökosit, nötrofil, nötrofil lenfosit oranı (NLR), lenfosit ve trombosit düzeyleri ile ilişkisi varken (p0,05). Hemoglobin, lökosit, lenfosit, nötrofil, RDW, NLR ve PLR düzeylerinin CURB-65 ile arasındaki ilişki anlamıyken (p0.05). Hemoglobin, lökosit, lenfosit, nötrofil, RDW, NLR ve PLR düzeylerinin hastanın yatış durumu ile ilişkisi varken (p0.05). Pnömoni sebebiyle başvurulan gün sayısının düşük hava sıcaklığı ile ilişkisi anlamlıydı (p0,05). Pnömoni sebebiyle başvurulan gün sayısının yüksek nem oranların ilişkisi saptandı (p0,05). PM10, NO, NO2, NOX ve CO düzeylerinin yüksek olduğu dönemlerde pnömoni sebebiyle başvurulan gün sayısının artışı saptandı (p0,05). Yağmur olan günlerde, pnömoniyle başvurulan gün sayısı anlamlı olarak yüksekti (p0,05). Sonuç olarak iklimsel (sıcaklık, nem, basınç düzeyleri, yağmur, vb) ve çevresel faktörlerin (havadaki partiküller, CO, NO, NOX) pnömoni ile başvuran hasta sayısı üzerinde etkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the relationship between pneumoniae and sociodemographic characteristics, hemogram parameters, meteorological parameters (temperature, humidity, precipitation, airborne particles, sulfur dioxide (SO2), carbon monoxide (CO), nitrit dioxide (NO2), nitrit oxide (NO), Nitric oxide (NOX)] in patients with the diagnosis of pneumoniae in the emergency department. Our study was performed retrospectively with patients over 65 years of age who were diagnosed with pneumoniae. The meteorological variables in the days of diagnosing pneumoniae were compared with the meteorological variables in the days without diagnosis of pneumoniae. The sociodemographic characteristics, hemogram and meteorological parameters (temperature, humidity, precipitation, airborne particles, SO2, CO, NO2, NO, NOX of the patients were investigated. The mean age of 2606 patients included in the study was 77.7±7.6 years and 53.2% were male. The most common lesion in imaging was lober pneumoniae (45.3%). Patients' CURB-65 score was generally stage 1 or 2. 61.1% of patients had COPD and 38.7% of asthma. 74% of the patients were discharged. Although sex was related to hemoglobin, leukocyte, neutrophil, neutrophil lymphocyte ratio (NLR), lymphocyte and thrombocyte levels (p0.05). Whilethe association of hemoglobin, leukocyte, lymphocyte, neutrophil, RDW, NLR and PLR levels with CURB-65 was significant (p0.05). Although hemoglobin, leukocyte, lymphocyte, neutrophil, RDW, NLR and PLR levels were associated with hospitalization status (p 0.05). When the temperature was high and low, the number of days consulted due to pneumoniae was related to low air temperature (p0,05). When the humidity was high, normal and low, the number of days admiting due to pneumoniae was correlated with high humidity (p0,05). During the periods when PM10, NO, NO2, NOX and CO levels were high, the number of days referred for pneumoniae was increased (p0,05) . On rainy days, the number of days referred to the hospital due to pneumoniae was significantly higher (p0.05). As a result, climatic (temperature, humidity, pressure levels, rain, etc.) and environmental factors (airborne particles, CO, NO, NOX) were found to be effective on the number of patients admitted to the hospital due to pneumoniae.