Meteorolojik parametrelerin deniz suyu seviyesi değişimlerine etkisi
The effect of meteorological parameters on sea level changes
- Tez No: 545393
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye kıyısal su kütlelerinde oluşan seviye değişimleri üzerinde gelgit etkisi azdır. Bu nedenle Türkiye kıyılarında deniz suyu seviye değişimleri, hava basıncı ve rüzgar parametrelerinin değişimlerinden büyük ölçüde etkilenmektedir. Bu çalışma ile meteorolojik değişimler, deniz suyu seviyesi değişimleri ile ilişkilendirilmiştir. Uygulama alanı olarak İzmir İç Körfezi seçilmiştir. Harita Genel Komutanlığı'nın Menteş istasyonuna ait 1999-2016 yılları arası deniz seviyesi, rüzgar hızı ve yönü ve basınç verileri kullanılmıştır. Menteş istasyonunda deniz seviyesinden 4 metre yukarıda ölçülen rüzgar verileri logaritmik rüzgar profili yasası kullanılarak 10 metre seviyesine çıkarılmıştır. Deniz seviyesinden gelgit etkisinin elimine edilmesi için de 25 saatlik yürüyen ortalama filtresi kullanılmıştır. Gelgit etkisi çıkarıldıktan sonra geriye kalan deniz seviyesi verilerine olan basınç etkisi ele alınmıştır. Ters barometre etkisi olarak adlandırılan 1 mb basınç artışına denk gelen 1 cm deniz seviyesi düşüşü hesaplanarak, deniz seviyesi verisinden basınç etkisi de çıkarılmıştır. Geriye kalan veri için rüzgar analizleri yapılmış, deniz suyu seviyeleri ile rüzgar hızı ve yönü ilişkisi incelenmiştir. Kuzeyden ve doğudan esen rüzgarın deniz seviyesini artırdığı, güneyden ve batıdan esen rüzgarların ise deniz seviyesini azalttığı görülmüştür. Lokal meteorolojik katkının, bölgedeki deniz seviyesi değişimlerinde en önemli katkıyı yaptığı gözlenmiştir. İzmir Körfezi'nde deniz seviyesi değişimleri en çok gelgit ve rüzgar sürüklemesi kombinasyonundan meydana gelmektedir. Gelgit etkisi ortalama değerlerde ±23 cm ye ulaşırken, ortalama rüzgar sürüklemesi etkisi 50 cm yüksekliğe ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effect of the tide on the level changes occurring on the inland sea water in Turkey is very small. For this reason, sea water level changes on the coasts of Turkey are highly affected by air pressure and changes in wind parameters. With this study, meteorological changes are associated with sea water level changes. Izmir Bay was selected as the field of application. The data belonging to Menteş Station of the General Command of Mapping on the sea water level, wind speed and direction and air pressure in between years 1999-2016 has been used. The data concerning wind measured at 4 meters was increased to the level of 10 meters on the basis of the logarithmic wind profile law. For the elimination of the effect of tide on the sea level, the running mean filter of 25 hours was used. Following the elimination of the effect of tide, the effect of pressure on the remaining data concerning sea level was handled. 1 cm sea level decrease corresponding to 1 mb pressure increase, called as adverse barometer effect, was also calculated; and the effect of pressure was eliminated from the data concerning sea level. Wind analyses were performed for the remaining data. It has been observed that north and east wind increases the sea level, while south and west wind decreases sea level. It has been observed that the local meteorological contribution appears to be the most important in regional sea level variations. In İzmir Bay, the observed sea level variations result mainly from the combination of two elevations: astronomical tides and surges. While the former is of minor importance; being ±23 cm, the latter may reach up to 50 cm elevation under the effect of the meteorological factors in average values.