Affine dynamics with torsion
Torsiyon içeren afin dinamiği
- Tez No: 449102
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, torsiyon içeren genel bir afin kütle çekim kuramının kapsamlı bir incelemesini ele aldık. Schrödinger ve Eddington tarafından incelenen afin kütle çekim kuramlarının kısa bir analizi yapıldıktan sonra, Ricci tensörü, Riemann tensörü, torsiyon tensörü ve bu tensörlerin birleşiminden oluşan determinantlar üzerine kurulu farklı afin çekim kuramlarını kurduk ve inceledik. Her bir durum için hareket denklemlerini en basit formlarına indirgedik ve bu denklemlerin çözümlerinin detaylı bir incelemesini ele aldık. Analizlerimiz afin bağlantısının torsiyon ve eğrilik tensörlerini içeren bir yapıda olmasını gerektirdi. Dinamik denklemlerimizin çözümleri, farklı noktalardaki eğrilik tensörlerinin, torsiyon tensörü tarafından belirlenen, lokal olmayan, eksponansiyel ölçeklendirme faktörleri ile ilişkilendirildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, we give a thorough analysis of a general affine gravity with torsion. After a brief exposition of the affine gravities considered by Eddington and Schrödinger, we construct and analyze different affine gravities based on determinants of the Ricci tensor, the torsion tensor, the Riemann tensor and their combinations. In each case we reduce equations of motion to their simplest forms and give a detailed analysis of their solutions. Our analyses lead to the construction of the affine connection in terms of the curvature and torsion tensors. Our solutions of the dynamical equations show that the curvature tensors at different points are correlated via non-local, exponential rescaling factors determined by the torsion tensor.