An affine term structure model for turkish interest rateswap market: Do swaps span volatility risk?
Türkiye faiz swapı piyasaları için affine vade primi modeli: faiz takası volatilite riskini hedge etmek amaçlı kullanılabilir mi?
  1. Tez No: 592774
  2. Yazar: ALİ GENCAY ÖZBEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR, DR. İREM TALASLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Matematik, Finance, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Andersen ve Benzoni (2010) çalışmasında önerilen yöntem kullanılarak Türk lirası faiz swapı (IRS) piyasası için kapsanmamış rassal volatilite (USV) olgusu değerlendirilmiştir. Tahminler, IRS verim eğrisi dinamiklerinin IRS piyasasındaki oynaklığı kapsamadığı ve bu nedenle oynaklık riskinin yalnızca IRS enstrümanları kullanılarak“hedge”edilemeyeceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, USV sonuçları yurt içi piyasalarda sistemik riskin varlığına ilişkin çıkarım yapabilmemize imkan sağlamaktadır. Bu kapsamda, USV koşulları afin vade yapısı (AFTS) modelleri açısından gösterge olarak kullanılmaktadır. Sonuçlar, rassal ve sabit volatilite AFTS modelleri karşılaştırıldığında ˘ üç-faktörlü sabit volatilite modelinin hem oynaklık hem de getiri tahmini açısından daha güçlü sonuçlar verdiğine işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
We follow novel procedure of Andersen and Benzoni (2010) to assess presence of unspanned stochastic volatility(USV) phenomenon in the Turkish lira interest rate swap (IRS) market. The estimations reveal that IRS yield curve dynamics fail to span volatility in IRS market and thus volatility risk cannot be hedged using only IRS instruments. The major implication of USV is then used to investigate the systemic volatility in domestic markets. In this scope, we employ USV condition as a specification for affine term structure (AFTS) models. Comparing AFTS models with stochastic and constant volatility, we find that three-factor constant volatility model provides more robust estimation results in terms of both volatility and yield fitting.