Differences in the uses and needs of neighborhood parks: A case study about female park users in Balcova (Izmir, Turkey)
Mahalle parklarının kullanımları ve ihtiyaçlarında farklılıklar: Balçova'daki (İzmir, Türkiye) kadın park kullanıcılarına dair bir örneklem çalışması
  1. Tez No: 449132
  2. Yazar: İPEK KAŞTAŞ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞENOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Mahalle parkları kullanıcılarına çeşitli imkanlar sunan, önemli birer açık ve yeşil kamusal alanlardır. Bu imkanların başında fiziksel ve psikolojik sağlığın iyileştirilmesi, insanlar ile sosyalleşme şansı, kamusal alanda kendini ve fikirlerini diğer insanlara ifade edebilme şansı gelir. Ancak açık ve yeşil kamusal alanlar için ideal durumlar baz alınarak yapılan ve bu mekanları herkesin erişimine açık olarak tanımlayan ifadelerin aksine, gerçek hayatta bu mekanlara erişim herkes için mümkün değildir. Bu da temel olarak kamusal kaynakların dağıtımından doğar. Bu durumdan toplum içerisinde özellikle belirli gruplar daha çok zarar görür ve kentsel eşitsizliklere maruz kalırlar. Bu grupların başında da kadınlar gelir. Bu tez toplumsal cinsiyete dayalı olarak deneyimlenen kentsel eşitsizliklerin altında yatan nedenlerin anlaşılmasnı, kadınların park kullanımlarının arttırılması için düzenlemelerin yapılması için gereken bilginin üretilmesini ve açık ve yeşil kamusal alanlarda yapılan fiziksel ve sosyal değişiklikler ile kadınların hayatlarının iyileştirilmesini amaçlar. Bu amaç için Balçova, İzmir, Türkiye'de karma yöntemli, niteliksel ve niceliksel verileri ve analiz yöntemlerini bir araya getiren bir alan çalışması gerçekleştirdim. Bu alan çalışması kapsamında Balçova'da yaşayan kişiler ile mahalle parklarında ve semt evlerinde detaylı gözlem, anket ve röportaj çalışmaları gerçekleştirdim. Sonuç olarak bu çalışma literature üç şekilde katkı sağlar: İhtiyaca dayalı kaynak dağıtımını baz alaran kapsamlı bir araştırma metodu önerisi, park geliştirme modeli ve de özellikle mahalle alanına bağımlı yaşayan, kısıtlı sosyal ve dinlence aktivitesi imkanına sahip olan ve kamusal alanın bir parçası olmakta zorlanan kadınların ihtiyaçları hakkında bir farkındalık yaratılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Neighborhood parks as important public open green spaces are supposed to provide certain opportunities of improving physical and mental health, socializing with others and developing public expression and identity to neighborhood residents. However, on the contrary to the ideal definitions of public open green spaces as open and accessible to all groups of the society , in real life this“access”is not guaranteed for all, mainly due to unequal distribution of resources. Especially certain groups of the society experience urban inequalities due to unequal distribution of resources. Women is one those groups who experience urban inequalities. The aim of this thesis is to understand underlying causes of experienced gendered urban inequalities and to produce useful knowledge that will improve women's park use and make a difference to women's lives through physical and social change of the urban public open green spaces. Therefore, I conducted a case study in the neighborhood parks in Balçova, İzmir, Turkey with“mixed method”as a combination of both qualitative and quantitative data collection and analysis methods. I realized detailed observations, questionnaires, structured and un-structured interviews with Balçova residents in neighborhood parks and community houses. As a result, this study contributes to the literature in three ways: A comprehensive research method that adopts a need based approach, a park improvement model and a raised awareness regarding the needs of women, especially the ones who are bounded to neighborhood space with limited social and leisure activity opportunities and cannot be a part of the public space.