Typology of historical Turkish baths in Urla and Seferihisar, Izmir
İzmir, Urla ve Seferihisar'daki tarihi Türk hamamlarının tipolojisi
  1. Tez No: 449137
  2. Yazar: AYSUN ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma kapsamında, İzmir, Urla ve Seferihisar bölgesindeki tarihi Türk hamamlarının mekânsal kurgusu incelenmiştir. Çalışma, hamamların mimari restorasyon disiplinine uygun araçlarla belgelenmesini, tarih ve arşiv araştırmalarını, mimari özellikler ve değişmişlik analizlerini, şematik restitüsyon planlarını ve tipolojik özelliklerin değerlendirilmesini içermiştir. Sonuç olarak, iki halvetli, dikdörtgen sıcaklıklı plan şemasına sahip olan hamamlar bölgede yaygın olarak görülmüştür. Tüm mekânlar birbirine doğrusal bir düzen içinde eklemlenmiştir. Hamamların mekânları arasındaki sirkülasyonun ana girişten L şeklinde başlayıp alternatif düzenle son bulduğu gözlemlenmiştir. Genellikle yapıların silüetleri istenilen büyüklükte kübik bir kütle, bir grup küçük küp şeklinde kütleler ve bir prizmatik kütleden oluşmuştur. Sırasıyla ılıklık içeren ve soyunmalık olmayan tipler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, spatial characteristics of the historic baths in Urla-Seferihisar region, İzmir belonging to the Turkish period are investigated. The methodology includes documentation of the baths with the tools of the discipline of architectural restoration, historical and archive research, development of tables for analysis of spatial characteristics, visual analysis of spatial characteristics and their alterations via mapping, presentation of schematic restitution plans and evaluation of typologic characteristics. It is concluded that single baths with the rectangular sıcaklık with two halvets plan scheme are widespread in the region. The overall plan layout is always linear, while spaces are brought together in additive fashion. The circulation scheme is generally L formed in order to achieve privacy at the main entrance and terminates in alternating order. The silhouette is generally a composition of one large cubic mass, one group of small cubicals and a prismatic mass addition of another prismatic mass or reduction of the large cubic mass is possible in relation with the desired scale. In turn, types with ılıklık and without soyunmalık are created.