İstanbul ili sınırları içerisindeyer alan örtüaltı yetiştiriciliğin yapısal yönden incelenmesi
Investigation of the greenhouses in Istanbul in point of structural properties
- Tez No: 449177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BURAK ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada İstanbul ili Sarıyer ve Pendik ilçeleri örtüaltı sistemlerinin mevcut yapısal durumu, sorunları ısıtma ve havalandırma sistemlerinin özelliklerinin belirlenmesi ve yörenin ekolojik koşullarına uygun bir sera projesinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırma alanı olarak örtüaltı yetiştiriciliğin % 50,8' ini oluşturan Sarıyer ilçesindeki Gümüşdere Mahallesi ile Pendik ilçesindeki Göçbeyli ve Emirli Mahalleleri seçilmiştir. Araştırma yöresindeki incelenecek işletmeler rastgele örnekleme yöntemi ile işletmelerin alanları, tipleri ve örtü malzemeleriyle ilgili bilgiler yapılan anket çalışmalarıyla, seçilmiştir. Plastik sera ve yüksek tünellerin mevcut durumdaki yapım tekniği ile kuruluşundaki konstrüksiyon şekli ve özellikleri işletmelerde yapılan ölçme, kroki, gözlem ve fotoğraflarla belirlenmiştir. İncelenen örtüaltı sistemlerinin %,7,8'ini oluşturan 10 adedi teksel sera, %38,3'ünü oluşturan 49 adedi blok sera ve % 53,9' unu oluşturan 69 adeti ise yüksek tünellerden oluşmaktadır. Araştırma alanında maliyetinin yüksek olması sebebiyle cam örtülü sera bulunmamaktadır. Araştırma yapılan plastik sera ve yüksek tünellerin tamamında projesiz imalat görülmektedir. Yetiştiricilerin %79,7'si plastik sera ve yüksek tünellerini çevrede imalat yapan ustalara kurdurmaktadır. İşletmelerin %71,9'unda ana taşıyıcı malzeme olarak demir kullanılmıştır. Çelik malzeme ise cam örtülü sera olmadığından dolayı kullanılmamıştır. Sonuçta plastik örtülü seraların ve yüksek tünellerin TSE standartlarına uygun ve teknik yönden uygulanabilir projeler haline getirilmesi için örnek cam sera ve plastik yüksek tünel planları AutoCad paket programı ile çizilerek yöredeki üreticilere ışık tutulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the current structural conditions, problems, characteristics of the ventilation and heating system of the greenhouse system in province of Istanbul Sariyer and Pendik, then to develop an appropriate greenhouse project to local ecological conditions. As research area, Gümüşdere district in Sarıyer and Göçbeyli and Emirli districts in Pendik have been chosen, which covers 50,8 % of Istanbul's greenhouse cultivation. We carried out a survey to determine size and type of farms, and greenhouse materials. Examined greenhouses are chosen by random sampling method. Current condition and set up construction, types and features of plastic greenhouses and high tunnels are examined by making measurements, sketches, observations and taking photographs. Of all surveyed greenhouse systems, 7.8 % (totally10) are single greenhouses, 38.3 % (totally 49) are block greenhouses, and 53'9 % ( totally 69) are high tunnels. It is examined that 100% of the surveyed plastic greenhouses and high tunnels are constructed without any project. 79.7% of growers have made local contractor established plastic greenhouses and high tunnels. Iron is used as the main carrier material in 71.9% of the greenhouses. There are no steel used greenhouses, because it is mostly used in glass greenhouses. In examined region there are almost no glass greenhouses. As a result, we aimed to raise technical standards of plastic covered greenhouses and high tunnels to that of Turkish Standards Institute (TSE). To illuminate local growers, we intend to make usable technical project suitable for the research area using AutoCAD software.