Vermikompostun domates ve biberin büyüme ve besin elementi içeriğine etkisi
The effect of vermicompost on growrth and nutrient element content of tomatoes and peppers
  1. Tez No: 449180
  2. Yazar: ŞÜKRAN ERTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK, YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED CÜNEYT BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kompost konusundaki çalışmalarda vermikompost yönetiminin kentsel ve endüstriyel organik atıkların geri kazanımı, tükettiğimiz sebze ve meyvelerin, sağlıklı ve doğal olabilmesi için önemli bir gübre olan vermikompost materyalinin son yıllarda yapılan birçok çalışmada önemi ortaya konulmuştur. Açık koşullarda tesadüfi deneme desenine göre yerleştirilen, 2000 g'lık saksılarda yürütülen bu çalışmada; vermikompost V1:% 0 (kontrol), V2:%5 (100 g), V3:%10 (200 g), V4:%20 (400 g), V5:%30 (600 g) miktarlarda uygulanarak biber ve domates üzerindeki gelişimine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada domates bitkisinde N, P, Zn, Cu, Mg elementleri ile biber bitkisinde N, P, Mg elementleri arasında pozitif (+) yönde ilişki gözlemlenmiştir. Potasyum değeri domates bitkisinde % 30'luk dozda en yüksek değer % 0,62 olarak hesaplanmıştır. Biber bitkisinde ise % 20'lik dozda en yüksek potasyum değeri % 7,35 bulunmuştur. Domates bitkisinde çinko elementinde en yüksek değer olarak 58 mgkg-1 iken biber bitkisinde çinko değeri ise 34 mgkg-1 olarak bulunmuştur. Yapılan regresyon analizleri sonucunda Domates bitkisi için Vermikompost konuları ile Mangan (Mn) bitki besin elementi arasında R2=0,958 oranında güçlü bir ilişki bulunmuştur. Biber bitkisinde ise uygulanan vermikompost miktarları ile besin elementi içeriği arasında en güçlü ilişki R2=0,885 ile Magnezyum bitki besin elementi arasında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Compost their studies in vermicompost management of urban and industrial organic waste recycling, the food consumed in fruits and vegetables, in a study in which a major fertilizer to be healthy and natural vermicompost material in recent years has revealed the importance. According to the random test patterns placed in open conditions, potted in this study conducted in 2000 kg; vermicompost V1:0% (control), V2:5% (100 g), V3:10% (200 g), V4:20% (400 g), V5:30% (600 g) did vermikompos applied in amounts aimed to compare the effect of growth on pepper and tomato. In this study done on tomato plants, N, P, Zn, Cu, N and Mg elements in the pepper plant, P, Mg elements in the positive (+) direction relationship was observed. Potassium values tomato plant 30 % at the highest dose were calculated 0,62 %. Pepper plants in the 20 % at the highest dose of potassium values were 7,35 %. Tomato plants at the highest value of elemental zinc as zinc 58 mgkg-1, while the value of pepper plants was found to be 34 mgkg-1. As a result of the regression analyzes made, a strong correlation was found between the Vermicompost topics for tomato plants and Manganese (Mn) plant nutrients at R2 = 0.958. In the pepper plant, the strongest correlation between the amount of vermicompost applied and the nutrient content was found between the magnesium nutrient element and R2 = 0.885.