Vermikompost (solucan gübresi) üretimi, uygulaması ve fiziksel, kimyasal, biyolojik karakterizasyonu üzerine araştırmalar
Researches on vermicompost production, application and physical, chemical, biological, characterization
  1. Tez No: 899923
  2. Yazar: FATMA SOYSALDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KEKİLLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzde toprakların kirlenmesiyle birlikte, sürdürülebilir tarım ve çevre koruma için vermikompost üretimi önem kazanmıştır. Vermikompost, organik atıkların toprak solucanları tarafından sindirilmesiyle elde edilen, hem gübre hem de toprak düzenleyici olarak kullanılan bir üründür. Bu çalışma, farklı organik atıklar (sığır gübresi, at gübresi, tavuk gübresi, kaz gübresi, yonca ve hurma posası, çay posası, evsel atık, harnup posası) ve kirecin farklı kombinasyonları kullanılarak çeşitli kalitede vermikompost üretmeyi, kalite parametrelerini (makro ve mikro elementler (Mg, Ca, Mn, Fe, Cu, Zn), pH, EC (Elektriksel İletkenlik), toplam azot (N), organik madde, toplam karbon, C/N ve humik/ fulvik asit) analiz etmeyi, bakteri florasını incelemeyi ve Kapadokya bölgesinde yoğun olarak yetiştirilen Solanum lycopersicum L., 1753 (Domates), Cucumis sativus L., 1753 (Salatalık) ve Capsicum annuum L., 1753 (Biber) bitkiler üzerinde uygulamayı amaçlamaktadır. Tez çalışmasında, üretim aşamasında 500 adet Esenia fetida (Savigny, 1826) türü toprak solucanı kullanılarak, toplam 14 farklı vermireaktör hazırlanarak vermikompost (VK) üretilmiştir. Organik atıklar ve kirecin %5 -%75 oranlarında değişen bileşimleri kullanılmıştır. Nihai vermikompostların analizleri sonucunda elde edinilen verilere göre; yüksek organik madde içeriği ve hümik+ fulvik asit oranı ile uygun C/N oranı, bitki büyümesi ve gelişmesini teşvik edecek düzeyde makro-mikro elementler tespit edilmiştir. Bu durum, üretilen vermikompostların yüksek kalitede olduğunu ve iyi bir toprak düzenleyici olduğunu göstermektedir. VK1-VK4 vermireaktörlerinden elde edilen vermikompostlar bakteri florası açısından incelenmiş ve toplamda 24 tür tespit edilmiş ve MALDI-TOF MS yöntemiyle teşhisleri yapılmıştır. Tespit edilen bakterilerin büyük bir çoğunluğu, bitki hastalıklarını baskılayıcı, bitki büyüme ve gelişmesini teşvik edici türlerdir. Uygulama aşamasında vermikompostun S. lycopersicum, C. sativus ve C. annuum bitkilerinin üretimi üzerine olan etkileri tesadüf parselleri deneme desenine göre beş tekerrürlü olarak ortaya konmuştur. Her tekerrürde kontrol, 100 g, 200 g ve 300 g vermikompost dozu olacak şekilde dört farklı grup uygulama yapılmıştır. Hasatta sonrasında; S. lycopersicum için en yüksek meyve sayısı ortalaması VK200g (147.8) ve en yüksek meyve ağırlığı ortalaması VK200g (45371.4 g), C. sativus için en yüksek meyve sayısı ortalaması VK200g (127.4) ve en yüksek meyve ağırlığı ortalaması VK200g (7518 g), C. annuum için en yüksek meyve sayısı ortalaması VK200g (277.8) ve en yüksek meyve ağırlığı ortalaması VK200g'da (1740.8 g) tespit edilmiştir. Her bitki için en yüksek verim VK200g dozu uygulamasında görülmüştür. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; sürekli kimyasal kullanımından zarar gören toprak bünyesini düzenlemek için vermikompostun kimyasal gübre ve pestisitlere alternatif olabileceğini ve tarımsal sürdürülebilirlik ile organik atık yönetiminde etkin bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing contamination of soils today, vermicompost production has gained importance for sustainable agriculture and environmental protection. Vermicompost is a product obtained by the digestion of organic waste by earthworms, used both as a fertilizer and a soil conditioner. This study aims to produce vermicompost of various qualities using different combinations of organic wastes (cow manure, horse manure, chicken manure, goose manure, alfalfa, date pulp, tea waste, household waste, carob pulp) and lime, to analyze quality parameters (macro and micro elements (Mg, Ca, Mn, Fe, Cu, Zn), pH, EC (Electrical Conductivity), total nitrogen (N), organic matter, total carbon, C/N ratio, and humic/fulvic acid), to examine the bacterial flora, and to apply them on plants commonly cultivated in the Cappadocia region, such as Solanum lycopersicum L., 1753 (Tomato), Cucumis sativus L., 1753 (Cucumber), and Capsicum annuum L., 1753 (Pepper). In the thesis study, a total of 14 different vermireactors were prepared using 500 Esenia fetida (Savigny, 1826) species of earthworms during the production phase, and vermicompost (VK) was produced. Compositions of organic waste and lime ranging between 5% and 75% were used. According to the data obtained from the analysis of the final vermicomposts, a high organic matter content, a suitable humic + fulvic acid ratio, and a proper C/N ratio were found, along with macro and micro elements that promote plant growth and development. This indicates that the produced vermicomposts are of high quality and serve as excellent soil conditioners. The vermicomposts obtained from the VK1-VK4 vermireactors were examined for their bacterial flora, and a total of 24 species were identified. The majority of the identified bacteria were species that suppress plant diseases and promote plant growth and development. At the application stage, the effects of vermicompost on the production of S. lycopersicum, C. sativus, and C. annuum plants were demonstrated through a randomized block design with five replications. In each replication, four different groups were applied: control, 100 g, 200 g, and 300 g vermicompost doses. After the harvest, the highest average fruit number for S. lycopersicum was VK200g (147.8), and the highest average fruit weight was VK200g (45,371.4 g). For C. sativus, the highest average fruit number was VK200g (127.4), and the highest average fruit weight was VK200g (7,518 g). For C. annuum, the highest average fruit number was VK200g (277.8), and the highest average fruit weight was VK200g (1,740.8 g). The highest yield for each plant was observed in the VK200g dose application. When the obtained results are evaluated, it is shown that vermicompost can be an alternative to chemical fertilizers and pesticides for regulating soil structures damaged by continuous chemical use, and that it can play an active role in agricultural sustainability and organic waste management.