Vermikompostun domateste verim ve kalite parametreleri üzerine etkileri
The effects of vermicompost on tomato to yield and some fruit quality parameter
  1. Tez No: 602037
  2. Yazar: ŞEFİKA ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKTAŞ, PROF. DR. ALİ COŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, sera domatesi yetiştiriciliğinde farklı dozlarda vermikompostun tane tip domates çeşidi üzerinde yapmış olduğu hem vejetatif gelişim hem de verim ve meyve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma 5 tekerrürlü ve 5 farklı uygulama dozundan oluşmuştur. Uygulama dozları bitki başına 0 g (kontrol), 40 g, 80 g, 120 g ve 160 g vermikompost olarak belirlenmiştir. Tekerürürler farklı sıralara dikilip uygulamalar arasında 5'er adet bordür bitki bırakılıp dikim tek sıralı olarak gerçekleştirilmiştir. Bitkisel materyal olarak güz ve geç güz sezonu örtüaltı yetiştiriciliğine uygun Ranger F1 domates çeşidi kullanılmıştır. Kullanılan vermikompost, E. fetida türü solucandan elde edilen SuperSol markadan temin edilmiştir. Yapılan bu çalışmada; ortalama meyve ağırlığı ve çapı, toplam verim, renk, sertlik, suda çözünebilir kuru madde içeriği (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TA) gibi kalite parametlerinin yanında yaprak ve meyvedeki makro ve mikro besin elementi içerikleri de incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre; 160 g/bitki vermikompost uygulanan gruptan ortalama meyve ağırlığı, çapı ve verim bakımından en yüksek değere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of different doses of vermicompost on grain type tomato cultivar both on vegetative growth and yield and fruit quality were investigated. The thesis consisted of 5 replications and 5 different application doses. Application doses were 0 g (control), 40 g, 80 g, 120 g and 160 g vermicompost per plant. Wheeling plants were planted in different rows and 5 border plants were left between the applications and planting was carried out in one row. Ranger F1 tomato cultivar which is suitable for undergrowth in fall and late fall season was used as plant material. The vermicompost used was obtained from the SuperSol brand obtained from E. fetida species worm. In this study; average fruit weight and diameter, total yield, color, hardness, water soluble dry matter content (TSS), titratable acidity (TA) quality parameters such as macro and micro nutrient content of leaves and fruits were also examined. According to the results of the analysis; The highest value was obtained in terms of average fruit weight, diameter and yield from 160 g / plant vermicompost group.