Tekirdağ koşullarında yetiştirilen bakla (Vicia faba) genotiplerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on the determination of yield and yield components of bean (Vicia faba) genotypes grown in Tekirdag conditions
- Tez No: 449189
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Deneme; Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme ve Uygulama alanında 2012-2013 ve 2013-2014 yetiştirme dönemlerinde; Tesadüf blokları deneme planına göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bu araştırma da Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilen 2 çeşit Seher ve Yerli Sakız ile Trakya bölgesinde tarımı yapılan 4 çeşit Karamaslı, Karacaoğlan, Naip ve Göryaka olmak üzere 6 farklı genotip metaryal olarak kullanılmıştır. Araştırmada tane verimi yanında; bitki boyu, dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bakla boyu, bakla eni, 100 tane ağırlığı gibi özellikler incelenmiştir. Tekirdağ koşullarında yapılan bu araştırma sonucunda, tüm zamanlar için (25 ekim 2012, 17 kasım 2013) en yüksek tane verimi; 317.83 kg/da ile Göryaka çeşidinden elde edilmiştir. Bu çeşidi 288.40 kg/da ile Karacaoğlan takip etmiştir. En düşük tane verimi ise 241.443 kg/da ile Seher çeşidinden elde edilmiştir. Yine tüm zamanlar için en yüksek verimin alındığı 17 Kasım tarihi en uygun ekim zamanı olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The experiment has been conducted in 3 replications, according to the complete block design,which is used as a field of research by the department of Aegean Agricultural Research Institute in the growing period of 2012-2013 and 2013-2014. Broad bean ( Vicia faba L.) varieties Seher ve Yerli Sakız which are supplied from Namık Kemal Üniversity, Karamaslı, Karacaoğlan, Naip and Göryaka Trakya region have been used as materials for this experiment. Some parameters such as grain yield; plant height, the number of branches per plant, pod number per plant, pod lenght, pod width and 100 seed weight were investigated. As a result of this research, which has been done on the conditions of Tekirdağ, the most seed yield for all times ( 25 October 2012, 17 November 2013 ), which is 317.33 kg/da has been obtained from the Göryaka. This is followed by Karacaoğlan which is 288.40 kg/da. On the other hand, the least seed yield has been obtained from the type of Seher which is 241.443 kg/da. The most suitable period for planting is determined to be 17 November, which is the time for the most seed yield obtained for all times.