Tekirdağ koşullarında farklı sıra üzeri mesafelerin bazı şeker mısırı (Zea mays L. saccharata Sturt.) çeşitlerinde taze koçan verimi ve kalite özelliklerine etkisi
Effect of different plant space on fresh ear yield and quality of sweet corn (Zea mays L. saccharata Sturt.) under Tekirdag ecological conditions
- Tez No: 449191
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma ülkemizde şeker mısır tarımında yetiştiricilik bilgilerinin geliştirilmesi amacıyla Tekirdağ koşullarında; 2012 yılında Challenger, SF 201, Vega ve Merit şeker mısırı çeşitlerinde, 5 farklı sıra üzeri mesafede de (14 cm, 18 cm, 22 cm, 26 cm, 30 cm) yürütülmüştür. Araştırma, Tesadüf Blokları (Faktöriyel) deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yapılmış, faktörler çeşit ve sıra üzeri mesafe olmuştur. Elde edilen sonuçlara göre sıra üzeri mesafe farklılıkları; bitkide koçan sayısı, taze koçan verimi (kavuzlu ve kavuzsuz) taze tane verimi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçan çapı ve koçanda taze tane ağırlığı bakımından istatistikî olarak önemli bulunmuştur. En yüksek taze koçan verimi (kavuzlu ve kavuzsuz) Vega çeşidinde 30 cm sıra üzeri mesafede sırasıyla 2894,1 kg/da ve 2311,2 kg/da elde edilirken, en yüksek taze tane verimi Challenger çeşidinde 30 cm sıra üzeri mesafede 1385,7 kg/da elde edilmiştir. Tekirdağ koşullarında gerek taze koçan verimi gerekse de taze tane verimi için en uygun sıra üzeri mesafe tüm çeşitler için 30 cm olarak belirlenmiştir. Sıra üzeri mesafenin suda çözünür kuru madde oranı üzerine bir etkisi bulunmamakla birlikte çeşitler arasında istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Taze koçan verimi (kavuzlu-kavuzsuz) ve suda çözünür kuru madde miktarı özelliği bakımından Vega çeşidi yetiştiricilik bakımından öne çıkarken, yetiştirme amacı taze tane verimi olduğunda Challenger çeşidi yetiştirilmesi tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Tekirdag conditions to improve knowledge of agronomic traits in sweet corn farming in Turkey, with 4 different varieties (Chalanger, SF 201, Vega and Merit) at 5 different plant spaces (14 cm, 18 cm, 22 cm, 26 cm, 30 cm) in 2012. The experiment was desinged as RCBD (Randomized complete block design) with 4 replications and conducted under Tekirdag ecological conditions 5 different plant row spacing applied (14 cm, 18 cm, 22 cm, 26 cm, 30 cm) on Challenger, SF 201, Vega ve Merit sweet corn varieties while row space was constant. According the results, plant space differences were found statistically significant on number of ear, yield of fresh ear (husked & dehusked), fresh kernel yield, plant height, first ear height, ear lenght, ear diameter and fresh kernel weight per ear. Highest fresh ear yield (husked and dehusked) (respectively 2894,1 kg/da & 2311,2 kg/da) were obtained from Vega variety at 30 cm plant spaces, while highest fresh kernel weight (1385,7 kg/da) obtain from Challenger variety at 30 cm plant spaces. The most suitable row space was determined as 30 cm for fresh ear yield and fresh kernel weight at all tested varieties under Tekirdag ecological conditions for the total soliable solids contents plant space differences was not significant however, variety was statistcally significant for that trait. To the consumption purpose Vega variety can be recommended in terms of fresh ear yield (husked & dehusked) and TSS, While Challenger is recommended for fresh kernel yield.