Ekşi hamura kefir ilavesi ile mikroflorası zenginleştirilmiş hamurlardan yapılan ekmeklerin karakteristik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of certain features of breads made of dough microflora of which is fortified with adding kefir to sour dough
  1. Tez No: 449192
  2. Yazar: AYÇA ORAL ALVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, fermente süt ürünlerinden biri olan kefirin ekmek kalitesine etkisi incelenmiştir. Ekşi maya ve yaş maya ile birlikte %30-40 oranında kefir kullanılarak birlikte yoğurulan hamurlardan fermantasyon sonrası ekmek yapılmıştır. İlk aşamada hamurun reolojik özellikleri, daha sonra da üretilen ekmeklerin bazı kimyasal, reolojik ve tekstürel özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of kefir, one of fermented dairy products, on quality of bread was examined. Dough samples were kneaded together by using at 30-40% kefir with sour yeast and fresh yeast and baked after fermentation. During the initial phase, rheological specifications of dough samples were detected and during the following phase, some chemical, rheological and textural specifications of the bread samples were detected.