Polianilin ve poli(3,4-etilendioksitiyofen) polimer ve nanokompozitlerinin süperkapasitör uygulamları
Supercapacitor applications of polyaniline and poly(3,4-ethylenedioxythiophene) polymer and nanocomposites
  1. Tez No: 449194
  2. Yazar: MEHMET AKİF SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Anilin (ANI), 3,4-Etilendioksitiyofen (EDOT) ve P(ANI-co-EDOT) kopolimeri döngülü voltametri (DV) ile camsı karbon elektrot (CKE) üzerine elektrokimyasal yöntemle polimerleştirildi. Farklı konsantrasyonlardaki Anilin ve EDOT homopolimerleri, PANI/CuO %1, %3, %5 CuO nanomateli ve PANI/NT, %1, %3, %5 NT, P(ANI-co-EDOT)/CuO ve P(ANI-co-EDOT)/NT farklı başlangıç oranlarındaki kopolimerler döngülü voltametri (DV), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi spektroskopi (FTIR-ATR), taramalı elektron mikroskopu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını analizi (EDX) ve elektrokimyasal empedans spektroskopi (EES) ile karakterize edildi. Modifiye elektrotların kapasitif davranışları DV ve EIS (Nyquist, Bode - magnitut, Bode – faz, ve admitans) hesaplama ve grafikleriyle tespit edildi. PANI/NT %5 NT miktarında Kompozitin en yüksek spesifik kapasitans değeri Csp= 892.212 Fg-1 elde
Özet (Çeviri)
Homopolymers of aniline and EDOT, PANI/CuO, and PANI/CNT at different percent amount of CuO nanometal (%1, %3, %5) and P(ANI-co-EDOT)/CuO, P(ANI-co-EDOT)/CNT composites were characterized by cyclic voltammetry (CV), Fourier transform infrared spectroscopy (SEM), energy diffraction X-ray analysis (EDX) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The modified electrode capacitance behaviours were calculated from CV measurements and EIS analysis. The composite material of PANI/CuO was found the highest low frequency capacitance as Csp= 892.212 Fg-1