Su soğutma ile fotovoltaik panellerin verimliliğinin arttırılması
Increasing the efficiency of photovoltaic panels by watercooling
- Tez No: 449196
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzde, özellikle yenilenebilir enerji alanında fotovoltaik sistemlerin kullanımı gittikçe artmaktadır. Kullanılan fotovoltaik panellerin verimliliği son derece önemli bir konudur. Verimliliği arttırmanın yollarından biri de kullanılan panellerin enerji üretim aşamasında soğutulması gerekir. Bu tez çalışmasında 100 Watt çıkış gücü veren bir PV panel bir konstriksüyon üzerinde kurularak çalışma yapıldı. Panelin soğutulması için soğutma aracı olarak su , panelin çıkış akım, gerilim değerleri ve sıcaklık ölçümleri için data logger , suyun akış hızını ölçmek için de flow metre cihazları kullanıldı .Ayrıca yük olarak da bir adet reosta kullanıldı. Yapılan bu ölçümlerde önce normal ölçümler yapıldı daha sonra panel soğutularak panelin akım gerilim ve sıcaklık değerleri ölçülmüştür. Sonra tekrar panel normal ısınmaya geçtiğinde tekrar akım gerilim ve sıcaklık değerleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında düzenlenerek gerekli hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the use of photovoltaic systems is increasing in the field of renewable energy in particular. The efficiency of the photovoltaic panels used is of utmost importance. One of the ways to improve efficiency is to cool the panels used during the energy production phase. In this thesis study, a PV panel with 100 watts output power was installed on a construction. Water for cooling panel, Data logger for the output current, voltage values and temperature measurements of the panel, and flow meter devices for measuring the flow rate of the water. In addition, a rheostat was used as a load. In these measurements, normal measurements were made first, then the panel was cooled and the current voltage and temperature values of the panel were measured. Then the voltage and temperature values are measured again when the panel is warmed up normally. The obtained data were arranged in the computer environment and necessary calculations were made.