Fotovoltaik panellerin(PV) verimliliğinin su soğutma ile arttırılması
Increasing the efficiency of photovoltaic panels by water cooling
  1. Tez No: 600666
  2. Yazar: GÖKHAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Günümüzde, fotovoltaik sistemlerin kullanımı yenilenebilir enerji alanında gittikçe artmaktadır. Fotovoltaik panellerin verimliliği oldukça önemli bir konudur. Verimliliği arttırmak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Su ile soğutma tekniği yaygın kullanılan bir yöntemdir. Bu tez çalışmasında 260 Watt güce sahip PV panel bir metal konstrüksiyon kullanılarak deneysel sonuçlar ölçüldü. Panelin soğutulması için su kullanıldı. Akım, gerilim ve sıcaklık ölçümleri için datalogger kullanılarak bilgisayara aktarıldı. Direnç olarakta ayarlı reosta kullanılmıştır. Yapılan bu ölçümlerde önce normal soğutmasız şekilde panelden akım, gerilim ve sıcaklık değer ölçümleri alındı. Daha sonra sisteme su verilerek soğutma yapıldıktan sonra akım, gerilim ve sıcaklık değerleri ölçülmüştür. Elde edilen değerler datalogger ile bilgisayar ortamına alınarak gerekli karşılaştırmalar yapılmıştır. Dış ortam sıcaklığının yüksek ve güneş radyasyon düzeyinin maksimum olduğu öğle saatinde %24 oranında bir güç artışı sağlanmıştır. Dış ortam sıcaklığının ve güneş radyasyon düzeyinin daha düşük olduğu ortamda %13 oranında güç artışı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic systems application in renewable energy area has been increasing nowadays. Efficiency of photovoltaic cells is a quite important issue. A lot of techniques are used to increase the efficiency. Water cooling technique is a common method. Experimental results were measured by using a metal construction on a PV panel with 260 watt. Water was used to cool the panel. The current, voltage and temperature measurements were transferred to a computer by using data logger. The calibrated rheostat was used as resistance. In these measurements, the current, voltage and temperature measurements on the panel were obtained without cooling it. After that the current, voltage and temperature were measured by giving water to the system, after cooling it. The obtained results were computerized by using data logger, and were compared. When the outside temperature was high and solar radiation level was maximum at noon, %24 power increase was supplied. When the outside temperature and solar radiation level were lower, %13 power increase was obtained.