Siirt şartlarında kışlık ekilen bazı Macar fiği (Vicia pannonica Crantz) genotiplerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Winter compliance with Siirt requirements some Hunger (Vicia pannonica Crantz) genotiplerin determination of efficiency and efficiency components
- Tez No: 449197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİZAMETTİN TURAN, DOÇ. DR. ŞEYDA ZORER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Siirt şartlarında kışlık olarak ekilen bazı macar fiği çeşit ve hatlarının verim ve verim unsurlarını belirlemek amacıyla 2016 yılında Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme ve uygulama alanında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada tohumluk materyali olarak; macar fiği çeşit (Anadolu Pembesi-2002, Ege Beyazı-79, Tarm Beyazı-98 ve Budak) ve hatları (Hat-3, Hat-10, Hat-2109) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan çeşitlerin bitki boyları 36-52 cm, yeşil ot verimi 642-1042 kg/da, kuru ot verimi 222-395 kg/da, yan dal sayısı 2-3.7 adet/bitki, ham protein verimi 58-98 kg/da, ham protein oranı % 22-27, ADF (Asid deterjan lif) oranı % 28-31, NDF (Nötral deterjan lif) oranı % 33 - 39 arasında değişmiştir. Araştırmada kullanılan çeşitlerden gerek hasıl verim ve gerekse ot kalitesi açısından en uygun çeşitlerin Anadolu Pembesi ve Ege Beyazı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in three replications according to some Hungarian vetch cultivars and lines of yield and yield components to determine the order in 2015, Siirt University Faculty of Agronomy Department of the trial and randomized complete block design in the application area planted winter Siirt conditions. as seed material in the study; hungarian vetch cultivars (Pink Anatolia, Aegean W-79, and Budak Tarm White-98) and lines (Line-3, 10-Line, Line-2109) was used. Plant height of 36-52 cm kind used in the study, forage yield 642-1042 kg/da dry matter yield of 222- 395 kg/da, the number of lateral branches 2-3.7 units/plants, crude protein yield of 58-98 kg/da, 22-27 % crude protein, ADF (Acid detergent fiber) ratio of 28-31 %, NDF (neutral detergent fiber) ratio of 33-39 %. Need of the kind used in the study of the most suitable varieties in terms of both product yield and grass quality is determined that pink Anatolia and Aegean White.