Bayburt ili trombidioid akarlarının (Acari:Actinotrichida) sistematik yönden incelenmesi
Systematic investigation of the trombidioid mites (Acari:Actinotrichida) Bayburt province
- Tez No: 449210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SEVSAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, 2013-2015 yılları arasında Bayburt ilinden toplanan trombidioid akarlar değerlendirildi ve toplam 5 familyaya ait 29 tür tespit edildi. Bu türlerden; Atractothrombium brevisetosum Karakurt ve Sevsay, 2015 ve Gonothrombium ozkani sp. nov. bilim dünyası için; Camerotrombidium rasum (Berlese, 1910), Campylothrombium clavatum (George, 1909), Eutrombidium djordjevici Saboori ve Pešić, 2006, Gonothrombium oudemansianum (Feider, 1948), Sucidothrombium sucidum (L. Koch, 1879), Valgothrombium barbuligerum André, 1950, V. confusum (Berlese, 1910) ve Rhinothrombium nemoricola (Berlese, 1886) Türkiye faunası için yeni kayıtlardır. Trombidium rimosum C. L. Koch, 1837 larvaları ilk kez bu çalışmada tanımlandı. Ayrıca Eutrombidium djordjevici syn. nov. Saboori ve Pešić, 2006, E. trigonum (Hermann, 1804)'un sinonimi olarak değerlendirildi. Atractothrombium sylvaticum (C. L. Koch, 1835), Enemothrombium bifoliosum Canestrini, 1884, Empitrombium makolae Sevsay ve Karakurt, 2013, Eutrombidium trigonum (Hermann, 1804), Microtrombidium pusillum (Hermann, 1804), Platytrombidium fasciatum (C. L. Koch, 1836) ), Valgothrombium major (Halbert, 1920), V. valgum (George, 1909), Allothrombium meridionale Berlese, 1910, Dolichothrombium anatoliae Mąkol ve Sevsay, 2011, Trombidium geniculatum (Feider, 1955), T. holosericeum (Linnaeus, 1758), T. latum C. L. Koch, 1837, T. mediterraneum (Berlese, 1910), T. rimosum C. L. Koch, 1837, Paratrombium insulare (Berlese, 1910), Diplothrombium longipalpe (Berlese, 1887), Hirstithrombium noemiae Feider, 1952 ve Podothrombium filipes C. L. Koch, 1837 ise araştırma alanından ilk kez kaydedildi. Bilim dünyası ve Türkiye faunası için yeni olan türlerin özgün şekilleri çizildi, tanımları yapıldı ve morfolojik ölçüm tabloları verildi. Teşhis edilen türlerin tamamının, yaşama alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları sağlandı, çeşitli sistematik sorunları tartışıldı, familya ve cins teşhis anahtarları düzenlendi. Çalışma alanı için yeni kayıtların bazı morfolojik yapılarının ölçümleri daha önceki örneklerle karşılaştırmak için alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been determined 29 species belong to 5 families from Bayburt province during 2013 to 2015 years. Of these, Atractothrombium brevisetosum Karakurt and Sevsay, 2015, Gonothrombium ozkani sp. nov. are new to science, Camerotrombidium rasum (Berlese, 1910), Campylothrombium clavatum (George, 1909), Eutrombidium djordjevici Saboori and Pešić, 2006, Gonothrombium oudemansianum (Feider, 1948), Sucidothrombium sucidum (L. Koch, 1879), Valgothrombium barbuligerum André, 1950, V. confusum (Berlese, 1910) and Rhinothrombium nemoricola (Berlese, 1886) are new records for the Turkish acari fauna. Larvae of Trombidium rimosum C. L. Koch, 1837 have firstly been described with this study. Also, Eutrombidium djordjevici syn. nov. Saboori and Pešić, 2006 is considered as a synonym of E. trigonum (Hermann, 1804). Atractothrombium sylvaticum (C. L. Koch, 1835), Enemothrombium bifoliosum Canestrini, 1884, Empitrombium makolae Sevsay and Karakurt, 2013, Eutrombidium trigonum (Hermann, 1804), Microtrombidium pusillum (Hermann, 1804), Platytrombidium fasciatum (C. L. Koch, 1836) ), Valgothrombium major (Halbert, 1920), V. valgum (George, 1909), Allothrombium meridionale Berlese, 1910, Dolichothrombium anatoliae Mąkol and Sevsay, 2011, Trombidium geniculatum (Feider, 1955), T. holosericeum (Linnaeus, 1758), T. latum C. L. Koch, 1837, T. mediterraneum (Berlese, 1910), T. rimosum C. L. Koch, 1837, Paratrombium insulare (Berlese, 1910), Diplothrombium longipalpe (Berlese, 1887), Hirstithrombium noemiae Feider, 1952 and Podothrombium filipes C. L. Koch, 1837 are also new recorded for the research area. The morphological characters of new species for science world and new records of species for Turkey fauna given the drawings of various organs, morphological data tables and definitions of their. The habitats and distributions, remarked systematical aspect, were arranged keys for families and genera of all determined species were presented. Also, the measurements of some morphological characters to make comparisons new recorded species for the research area were presented.