Erzincan ilinde güneş enerjili elektrik üretim sisteminin ekonomik analizi
Economic analysis of solar powered electricity generation system in Erzincan
- Tez No: 449218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Erzincan ili için 50 kW kurulu gücünde bir güneş enerji santralinin maliyet analizi yapılmıştır. Sistem elektrik şebekesine bağlı olacak şekilde tasarlanıp, sistemin analizinde Photovoltaic System Study (PVSYST) programı kullanılmıştır. Erzincan iline ait 40 yıllık küresel radyasyon verileri Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden temin edilerek aylık ortalama ışınım değerleri hesaplanmıştır. Bu ışınım değerleri PVSYST programına aktarılarak yapılan hesaplamalar sonucunda Erzincan ili için kurulması planlanan 50 kW kurulu gücündeki bir güneş enerji santralinin yıllık üreteceği elektrik enerji değeri 70.459 kWh ve sistemin toplam yatırım maliyetinin ise 76.641 $ olduğu tespit edilmiştir. Elektrik kullanım senaryosuna göre fotovoltaik santralin ilk yatırım maliyetini karşılama süresinin ise 9-10 yıl arası olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar, elektrik enerjisi üretiminde güneş enerjisinden yararlanma da Erzincan ilinin yatırım yapmak için çok elverişli bir bölge olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cost analysis of a solar power plant of 50 kW power installation was built in Erzincan. The system will be designed and connected to the electricity network, system analysis Photovoltaic System Study (PVSYST) program was used. Monthly average radiation values were calculated by obtaining 40 years of global radiation data of Erzincan from Meteorology Affairs General Directorate. 50 kW power installation planning to Erzincan of a solar power plant's annual energy value of the product is 70.459 kWh and the total investment cost of 76.641 $ was determined as a result of calculations made by transferring this radiation levels to the program PVSYST. The duration of the initial investment cost to meet the photovoltaic power plant based on electricity usage scenario was determined to be 9-10 years. Following results were obtained in studies of investing in electricity generation for use of solar energy in Erzincan province showed a very favorable area.