Modeling illiquidity premium and bid-ask prices of the financial securities
İllikidite primi modellemesi ve finansal senetlerin alış-satış fiyatları
  1. Tez No: 449255
  2. Yazar: AZAR KARIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERHARD WİEHELM WEBER, PROF. DR. SUAT TEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Matematik, İstatistik, Finance, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bir finansal balon patladığında bu, tüm ekonomini etkiler. Bu nedenle balonların mümkün olduğunca erken saptanması önem arz etmektedir. Bu tezde borsa balonlarını tanımlamak için Konik Finans teorisinden elde edilen illikidite primi kullanılarak yeni bir yöntem geliştirilmektedir. Bu teori, para piyasalarının likidite etkileri ve risk davranışları ile bağlantılıdır. Finansal piyasalarda likidite, finansal varlığın fiyatında önemli bir değişiklik olmaksızın ve değerinde en az kayıpla alınıp satılabilme kapasitesini yansıttığı için önemli bir değişkendir. Finansal şoklar esnasında likidite ortadan kalktmakta ve buna bağlı olarak da finansal varlıkların alım satım fiyat aralığı genişlemektedir. Bu nedenle illikidite primi, balonları tespit etmek için bir nevi gösterge olarak düşünülmektedir. Bu tezde, Black-Scholes ve Kou modellerini kullanarak Avrupa tipi opsiyonların alım ve satım fiyatlarının kapalı formdaki formüllerini türetmiş olduk. Bununla birlikte, bu türetilmiş formülleri kullanarak sayısal olarak opsiyon sözleşmelerinin illikidite primlerini hesapladık. Biz 2008 ile 2010 arası S&P 500 endeksi üzerine yazılı Avrupa alım ve satım opsiyonları kullanarak 2008 yılında gerçekleşmiş hisse senedi piyasası krizini inceledik. Ayrıca, piyasa hareketlerini yakından izlemek için kayan pencereler tekniği kullanılmaktadır. Sonuç olarak, bir piyasada balonun patlaması öncesinde türev piyasasından elde edilen illikidite priminde keskin bir yükseliş gözlemlenmektedir. Tez sonuç ve gelecek araştırmalara yönelik bir bakış açısıyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
When a financial bubble bursts, this affects the entire economy. Therefore, it is important to recognize bubbles as early as possible. In this thesis, we introduce a new approach to identify stock market bubbles by using illiquidity premium derived by employing Conic Finance theory. This theory is connected with liquidity effects and risk behavior of money markets. In financial markets, liquidity is an important quantity since it mirrors the asset's capability to be bought or sold without a significant change in the price and with a smallest possible loss of value. During financial shocks, the liquidity is said to evaporate and, hence, it increases the bid-ask spread of financial securities. Therefore, illiquidity premium has been thought as a kind of indicator to detect bubbles. In this thesis, we derive the closed form formulas of the bid and ask prices of the European options by using the Black-Scholes and Kou models. Moreover, by using the derived formulas we numerically calculate the illiquidity premiums of the option contracts. We deal with 2008 subprime crisis in equity markets by using derivative contracts and use data of European put and call options written on S&P 500 index taken from the years of 2008 to 2010. Moreover, in order to monitor the market movements closely, we use sliding windows technique. As a result, we have found a sharply increasing process in illiquidity premium that is obtained from the derivatives market, when the bubble-burst time approaches in a stock market. The thesis ends with a conclusion and an outlook to future investigations.