Güneydoğu Anadolu'da sağlıklı kişilerde anti-HEV seropozitifliği
Anti-HEV seropositivity in healthy people in Southeast Turkey
- Tez No: 44928
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL DEĞERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
33 ÖZET Hepatit-E enterik geçişli ve kendini sınırlayan akut viral hepatit olup çoğunlukla epidemik salgınlar halinde gördüğümüz, ajanı moleküler yapısı yeni aydınlanmış Hepatit-E virusu olan bir hastalıktır. Hastalık sıklıkla kontamine olmuş sularla bulaşır ve enterik geçişli -NANB (ET-NANB) hepatiti olarakta adlandırılır. Gelişmekte olan ülkelerde hepatit-E epidemiler halinde, gelişmiş ülkelerde ise sporadik vakalar olarak görülür. Epidemilerde çok sayıda insanın etkilenmesi ve enfekte hamilelerde yüksek mortaliteyle seyretmesi dolayısıyla Hepatit-E insanlığın önemli bir problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada değişik sağlıklı insan gruplarında Hepatit-E seropozitiiliğini araştırdık. Çalışmada ELISA yöntemi ve total Anti-HEV kiri kullanıldı. Anti- HEV seropozitifliği sağlıklı gönüllülerde %7,0, amatör kan vericilerde %8,33, Bağlar Bölgesi 0-15 yaş grubu çocuklarda %4,76, Bağlar Bölgesi 15 yaş üstü erişkin grubunda %23,52 olarak bulundu. Sağlıklı gönüllüler ile amatör kan vericilerde bulduğumuz sonuçlar ülkemizin değişik bölgelerinde yüksek seropozitiflik saptanması önemli bir sorun olarak dikkatimizi çekti. Bu nedenle bu bölgede daha geniş ve ayrıntılı çalışmalara gerek olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Hepatitis-E is a self- limited, enterically transmitted acute viral hepatitis that occurs frequently in epidemic outbreaks and caused by a newly molecularly characterized virus, the Hepatit-E virus. The disease is frequently spread by fecally contaminated drinking water and has also bean called enterically- transmitted non-A, non-B hepatitis (ET-NANB). Hepatitis-E outbreaks seen in epidemics in developing countries and also accounts for a number of sporadic cases in developed countries. As large number of cases involved and high mortality rate observed among infected pregnant women, hepatitis-E seem to be an importanc health problem of human beings. In this study, the seropositivity of Hepatitis-E was investigated in a different groups of healty people. ELISA method was performed and total Anti- HEV kit was used. Anti-HEV positivity was found 7,0 % in healthy volunteer group, 8,33 % in amateur blood donors, 4,76 % in 0-15 age children group of Bağlar district of Diyarbakır and 23,52 % in adults group of Bağlar district. Our results in healthy volunteers and amateur blood donors show similarly with other studies done in different parts of Turkey- (3,0-12,0%). The results in adults group of Bağlar district are significantly high. Therefore further and more detailed studies should be done to make a better decision.