Sunucu konuşlandırmasında konteyner tabanlı sanallaştırma teknolojilerinin incelenmesi
Investigation of container based virtualization technologies for server deployment
  1. Tez No: 449285
  2. Yazar: EMRE CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECAİ OKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda, uygulama konuşlandırma yöntemlerinde bir takım değişikliklere gidilmektedir. Bu değişikliklerin başında, sanal makine tabanlı konuşlandırma yerine konteyner tabanlı konuşlandırılmaya geçiş bulunmaktadır. Bu geçişin nedenleri arasında sanal makinelerde kaynakların verimsiz kullanılması ve bunun sonucunda sanal makinelerin iş yükü performansının düşük olması gösterilmektedir. Bu çalışma kapsamında, Docker ve Rocket konteynerlerinin, sanallaştırma yapılmamış sunucu sitemler üzerindeki performansı, KVM ile üretilmiş sanal makinelerin performansı ve yerel ortamdaki Linux işletim sisteminin performansları kıyaslanmış olup, hesaplama hızları, bellek bant genişliği, bellek gecikmesi, ağ bant genişliği, I/O bant genişliği, önyükleme ve depolama kıyaslamaları gerçekleştirilmiştir. Bu testlerin sonuçlarının, hangi tip sanallaştırmanın hangi koşullarda daha iyi performans sağladığı konusunda yardımcı olması beklenmektedir. Web uygulamalarının, konteyner tabanlı sanallaştırma kullanılarak sunucuda konuşlandırma aşamaları gösterilmiş olup, uygulama geliştirmede bir yöntembilim olan 12 faktör yöntembilimi ile uyumu ve bu yöntembilimin Ruby on Rails web çatısı kullanılarak Docker üzerinde nasıl uygulanması gerektiği örnekler üzerinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, some big changes are occurring in application deployment processes. One of the most important change is the transition from the virtual machines to the container-based virtualization. In this study, we have made full virtualization with container-based virtualization performance benchmarks on the Linux operating system kernel. For full virtualization, we used the KVM (Kernel Based Virtual Machine) hypervisor. For container-based virtualization, we used Docker and Rocket, which is emerged as an alternative to Docker. For each of the specified environment; disk usage comparisons, boot speed, storage, network, proccessor tests were performed. The results of these tests are expected to help administrators pick the most appropriate virtualization technology for the problem at hand. Web applications which is running in container-based virtualization, deployment stages are shown. Application development methodology is explained on a 12-factor methodology in compliance with the methodology and examples of how it should be implemented in Ruby on Rails web framework using the Docker.