Qaisar nehir havzası tarım alanlarında su bütçesinin ve bitki deseninin incelenmesi
Investigation of plant patterns and water budget of Qaisar river basin
  1. Tez No: 449286
  2. Yazar: HAMİDULLAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Afgan tarım sektörünün karşı karşıya olduğu sorunlar oldukça köklüdür ve kolayca çözülebilir halde değildir. Afganistan tarım sektörü son otuz yıldır temel olarak üç farklı neden nedeniyle sorunlarla yüz yüzedir. Bunlar; yıkıcı iç savaş, Taliban kuralları ve kuraklıktır. Bu etkiler gıda güvenliği, tarım ve tarım dışı sektörler için mali destek yokluğu, uygun sulama eksikliği, altyapı eksikliği ve diğer ilişkili konular olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmada, Qaisar Ovası ve Qaisar Nehri seçilmiştir. Ovanın bitki deseni içinde Bitki Su Tüketimi belirlenmiştir. Bitki Su Tüketimi, aylık Sulama Modülü haline getirilerek Qaisar Nehri değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, ovanın tümünün ekilmesi durumunda Qaisar Nehri debisi yetersiz kalmaktadır. Nehrin debisinin yeterli olması senaryosuna göre yıllık gelir 331079679.71 Dolar olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The problems facing the Afghan agricultural sector are deep-rooted and are cannot be easily solved. For almost three decades, Afghanistan's agricultural sector has been faced with the devastating effects of civil war, Taliban rule, as well as drought. Such issues are represented by a lack of food security, an absence of financial support for farm and non-farm sectors, lack of proper irrigation, severe damage to infrastructure and other related issues. In this study, Qaiser Plain and Qaiser River were selected. The evapotranspiration at cropping pattern in plain was determined. Evapotranspiration converted into monthly Irrigation Module values were compared with Qaiser River flow. As a result, Qaiser river flow is inadequate for cultivated plain. According to enough river flow scenarios, the annual income could be 331079679.71Dollars.