Design of Prestressed Concrete Girders using Various Creep, Shrinkage, and Modulus of Elasticity Relationships
Çeşitli Sünme, Büzülme ve Elastisite Modülü İlişkileri Kullanılarak Öngermeli Beton Kiriş Tasarımı
  1. Tez No: 449318
  2. Yazar: BASHEER QAHTAN DURİB JANABİ
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HALİT CENAN MERTOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Betonarme kirişler, elastisite modülü, sünme, büzülme ve hareketli yükler için önerilen birçok hesaplama yöntemlerine dayalı olarak tasarlanmaktadır. Tüm veriler aynı olsa dahi, bu ilişkilerin seçimi farklı bir tasarıma yol açabilir. Elastisite modülü, sünme, büzülme ve hareketli yükler için önerilen tüm ilişkilerin eşit olarak geçerli olduğu varsayıldığında, betonarme kirişler için en ekonomik tasarım en iyi tasarım olacaktır. Bu çalışmada, bir betonarme kirişin tasarımında değişik hareketli yükler altında betonun farklı elastisite modülü, sünme ve büzülme ilişkilerinin kullanımına ait etkiler değerlendirilmiştir. Bu amaçla bir kiriş, sünme (AASHTO LRFD (2012), ACI 209R (1992) ve Huo (2001) tarafından Modifiye edilen ACI 209R (1992)), büzülme (AASHTO LRFD (2012), ACI 209R (1992) ve Huo (2001) tarafından Modifiye edilen ACI 209R (1992)) ve betonun elastisite modülü (ACI 318-14 (2014), BS EN 1992-1-1 (2004), BS 8110-2 (1985), ACI 363R-92 (1997), Rizkalla ve diğ. (2007) ve AIJ (2003)) için önerilen çeşitli denklemler kullanılarak tasarlanmıştır. H30-S24 ve HL-93 Kamyon Yükleri, hareketli yükler olarak kullanılmıştır. Tasarımlar sünme kaybı, büzülme kaybı, toplam kayıp, zati-yük sehimi, hareketli yük sehimi ve toplam yük sehimine dayalı olarak karşılaştırılmıştır. Bazı ilişkilerin, kullanılan diğer ilişkilere kıyasla daha düşük sünme, büzülme ve sehim değerleri ile sonuçlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prestressed concrete girders are designed based on many proposed methods of calculations for modulus of elasticity, creep, shrinkage, and live loads. Even when all the input data are the same, selection of these relationships may yield a different design. If all the proposed relationships for modulus of elasticity, creep, shrinkage, and live loads are assumed to be equally acceptable, the most economic design will be the best design for prestressed concrete girders. In this study, the effects of using various relationships of modulus of elasticity, creep, shrinkage of concrete under different live loads on the design of a reinforced concrete girder was evaluated. For this purpose a girder was designed using various proposed equations for creep (AASHTO LRFD (2012), ACI 209R (1992), and ACI 209R (1992) Modified by Huo (2001)), shrinkage (AASHTO LRFD (2012), ACI 209R (1992), and ACI 209R (1992) Modified by Huo (2001)), and modulus of elasticity of concrete (ACI 318-14 (2014), BS EN 1992-1-1 (2004), BS 8110-2 (1985), ACI 363R-92 (1997), Rizkalla et al. (2007), and AIJ (2003)). H30-S24 and HL-93 Truck Loadings were used as the live loads. The designs were compared based on creep loss, shrinkage loss, total loss, dead load deflection, live load deflection and total load deflection. It was observed that some relationships resulted in a lower creep, shrinkage and deflection values than the calculated values using others.