Peak to average power ratio reduction of orthogonal frequency division multiplexing system using tone injection with simulated annealing algorithm and implementation on a software defined radio system
Dikgen frekans-bölmeli çoğullama sisteminin tepe ortalama güç oranını ton enjeksiyonu ile benzetimsel tavlama algoritması kullanarak düşürülmesi ve bir yazılım tanımlı radyo sistemi üzerinde uygulaması
  1. Tez No: 449328
  2. Yazar: ERDEM ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AYDIN, DOÇ. DR. REŞAT ÖZGÜR DORUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dikgen frekans-bölmeli çoğullama (OFDM) popüler bir geniş-bant çok taşıyıcılı haberleşme tekniğidir; semboller arası ve taşıyıcılar arası girişime karşı dirençlidir, bununla birlikte işaretin yüksek Tepe Ortalama Güç Oranı'na (PAPR) sahip olması nedeniyle doğrusal olmayan bozulmalar sonucu sistem verimini düşürmektedir. Bu çalışmada, farklı ton sayılarına sahip işaretlerin PAPR değerini düşürmek için benzetimsel tavlama optimizasyon algoritması ile ton enjeksiyonu tekniği kullanılmıştır ve gerekli olan iterasyon sayısını azaltmak için iç eşik değeri kullanılmıştır. Benzetim sonuçları diğer teknikler ile karşılaştırılmış ve önerilen tekniğin OFDM sistemlerinin PAPR değerlerini düşürmek için kullanılabileceği görülmüştür. Tasarlanan sistem Yazılım Tanımlı Radyo (SDR) üzerinde uygulanmış ve ölçümler sonucunda doğrusal olmayan etkilerin azaltıldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthogonal frequency-division multiplexing (OFDM) is a popular wideband multicarrier communication technique and resistive to inter-symbol interference and inter-carrier interference however because of signal's high Peak to Average Power Ratio (PAPR), efficiency is degraded because of nonlinear distortion. In this study, Tone Injection technique is used with Simulated Annealing optimization algorithm in order to decrease signal's PAPR with different number of tones and inner threshold is used to decrease necessary number of iterations. Simulation results are compared with other techniques and depict that proposed technique can be used for reducing PAPR of OFDM systems. Designed system is performed on a Software Defined Radio system and using measurements it is shown that nonlinear distortion effect is decreased.