Fotoelektrokimyasal uygulamalar için BiOCl temelli nanokompozitlerin elektrokimyasal sentezi ve karakterizasyonu
Electrochemical synthesis and characterization of BiOCl based nanocomposites for photoelectrochemical applications
  1. Tez No: 449349
  2. Yazar: ŞENGÜL TUĞBA ÖZEKEN BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma BiOCl nanoyapıların potansiyel altı depozisyon (UPD) temelli elektrokimyasal depozisyon ile sentezlenmesine ışık tutmaktadır. 0,05 M HNO3 ile hazırlanan, Bi3+ ve Cl-1 iyonları içeren sulu çözeltide nanoyapıların büyütülmesi için polikristalin Au elektrot ve indiyum kalay oksit (ITO) kaplı kuartz elektrot kullanıldı. Bizmutun oksijen içeren ve oksijensiz çözeltilerdeki UPD davranışını belirlemek için temel bir elektrokimyasal metot olan dönüşümlü voltametri kullanıldı.Bu voltamogramların, piklerin sayısı ve şekli bakımından birbirinden farklı olduğu görüldü. BiOCl çiçek benzeri nanoyapılar elektrokimyasal ko-depozisyon metodu ile Bi'un UPD bölgesinde sentezlendi. Yapıların morfolojik ve yapısal karakterizasyon çalışmaları için XRD, XPS, SEM, EDS ve UV-VIS yöntemleri kullanıldı. Deneysel olarak tespit edilen 3,18 eV band aralığı değeri, UV-görünür bölge absorpsiyonunda yüksek fotokatalitik aktivite vaat etmektedir. XPS ve XRD analizleri (110) tetragonal BiOClyapılarını işaret etmektedir. ITO yüzeyine elektrodepozisyonu yapılan BiOCl nanoyapıları, polikristalin Au yüzeylere elektrodepozisyonu yapılan nanoyapılarla benzer morfolojiye ve karaktere sahiptir. UPD temelli elektrokimyasal depozisyon yöntemi ile hazırlanan BiOCl nanoçiçekler verimli bir şekilde fotokatalizör olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
This study provides new insights into the BiOCl nanostructures synthesized by under potential deposition (UPD) based electrochemical deposition. Polycrystaline Au and indium thin oxide (ITO) coated quartz electrodes were used to grow up nanostructures in an aqueous 0,05 M HNO3 solution including Bi3+ and Cl-1 ions. A basic electrochemical method, cyclic voltammetry, is used to determine the UPD behaviour of bismuth in both oxygen saturated and oxygen-free solutions. These voltammograms were found to be differed in the shapes and the number of the peaks. BiOCl nanoflowers were synthesized by electrochemical co-deposition method in the UPD region of Bi. XRD, XPS, SEM, EDS and UV-VIS methods were used for the structural characterization,and morphological studies. The experimental bandgap value of 3,18 eV promises high-photocatalytic activity in UV-VIS region. Also, the XRD peaks refer to (110) tetragonal structures of BiOCl, as well as XPS analysis does. The nanostrustures electrodeposited on ITO surfaces have the same morphologies and character with the ones electrochemically deposited on polycristalin Au surfaces. BiOCl nanoflowers prepared by UPD based electrochemical co-deposition method can efficiently be used as photocatalysts.