Preparation of semicon ductor electrodes and investigation of their applicabilities to photoelectrochemical cells
- Tez No: 24221
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
48 ÖZET Dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük problemlerden biri endüstri için gerekli olan enerjinin sağlanmasıdır. Bugün için endüstrinin en önemli enerji kaynağı fosil yakıtlardır. Ancak fosil yakıtların miktarı sınırlıdır ve bunların yanması atmosferdeki CO-2 miktarım artırmakta bu ise bazı önemli sakıncalar yaratmaktadır. Bu gerçekler bizi alternatif ve yenilenebilir enerji kaynakları aramaya zorluyor. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakların arasında en önemli rolü oynamaktadır. Güneş enerjisi değişik rnetodlaria ısı enerjisine elektrik enerjisine ve kimyasal enerjiye dönüştürülebilmektedir. Isı enerjisi ile elektrik enerjisinin depolanmasının zor olmasına karşın kimyasal enerji kolaylıkla depolanabilir. Güneş enerjisinin kimyasal enerjiye dönüştürülmesi suyun oksijen ve hidrojene fotolizi ile gerçekleştirilebilir, elde edilen hidrojen yakıt olarak kullanılır. Suyun güneş enerjisi yardımı ile fotolizi çeşitli yollarla yapılabilmektedir. Bunlardan biri yarı iletken elektrodlar içeren fotoelektrokirnyasal pillerdir. Güneş enerjisi yan iletken elektrod tarafından soğurularak suya aktarılır ve onu hidrojen ile oksijene ayrıştırır. Bu çalışmada ince film n-tipi yan iletken demir oksit ve kurşun oksit hazırlandı ve fotoelektrokirnyasal pillere uygulanabilirliği incelendi. İnce film demir oksit, katodik olarak toplanan demirin havada ısıtılması ile, ince film kurşun oksit ise anodik oksidasyon ile hazırlandı. Hazırlanan yarı iletken elektrodların akırn-potansiyel karakteristikleri karanlıkta ve ışıkta değişik elektrolitlerde incelendi. Standart ışık kaynağı olarak 500 Wattlik Ksenon ark lambası kullanıldı*. Akım-potansiyel eğrileri Fe2Û3 ve PbO'2'nin suyun fotoelektrolizinde kullanılabileceğini gösterdi. *Güneş enerjisinin şiddeti gün boyunca değiştiğinden denemelerde kullanılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY One of the main problems of the world to day is the energy need of industry. The fossil fuels are presently the main energy sources of the industrial world. But the content of CO2 in atmosphere, produced by combustion of the fossil fuels, increases countinuously. On the other hand the resources of fossil fuels are limited. These facts obligate us to investigate alternative and renewable energy resources. The solar energy is playing an important role among renewable energy resources. Solar energy can be converted to heat energy, electrical energy and chemical energy by different methods. Although the storage of heat energy and electrical energy are rather complicated, chemical energy can be stored easily. Conversion of solar energy to chemical energy can be confirmed by photolysis of water to hydrogen and oxygen; hydrogen is then used as fuel. In this work, we have prepared some semiconductor electrodes and have investigated their applicabilities to photoelectrochernical cells in order to photoelectrolize water to hydrogen and oxygen using solar energy in order to store hydrogen as fuel. We have prepared thin film n-type iron oxide and lead oxide as semiconductors. The thin film of iron oxide is prepared by heating the cathodically collected iron in air. The thin film of lead oxide is prepared by anodic oxidation. The current-potential characteristics in dark and under illumination were investigated in various electrolysis. A 500 Watt Xenon arc lamp was used for illumination as a standart light sources instead of solar radiation, of which intensity changes during the day. The i-v curves were showed that Fe2Û3 and Pb02 can be used to photoelectrolize water.