Ozmotik kuraklık, GA3 ve putresin uygulamalarının çavdarda çimlenme, fide gelişimi ve mitotik indeks üzerine etkileri
Effects of osmotic drought, GA3 and putrescine applications on germination, seedling growth and mitotic index of rye
- Tez No: 449387
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çavdarın Aslım-95 çeşidine ait tohumların kullanıldığı bu çalışmada polietilen glikol (PEG) 6000 uygulaması ile oluşturulan ozmotik kuraklık, giberellik asit (GA3) ve poliaminlerden putresinin çimlenme, fide gelişimi ve mitotik indeks üzerine olan etkileri incelenmiştir. Denemede ozmotik kuraklık oluşturmak amacıyla PEG 6000'in 0, -2, -4, -6, -8 ve -10 bar olacak şekilde, kontrol (0) dahil 6 farklı dozu, GA3'ün 0, 300, 600, 900 mM'lık dozları ile kombinasyon halinde uygulanmış ve yine aynı şekilde PEG 6000'in belirtilen dozları ile putresin'in 0, 0,001, 0,01 ve 0,1 mM'lık dozları ile kombinasyon halinde uygulanmış ve bu uygulamalar iki farklı deneme şeklinde yürütülmüştür. Ozmotik kuraklık oluşturmak amacıyla uygulanan PEG 6000'in -2 bar'lık dozu denemede incelenen bazı karakterleri olumlu yönde etkilemiştir. Ancak -2 bar'lık ozmotik kuraklığın teşvik edici etkisi PEG 6000 ile kombine halde uygulanan PEG 6000 + GA3 ve PEG 6000 + putresin kombinasyonlarına göre küçük değişim göstermiştir. Diğer taraftan bu dozdan sonra ozmotik kuraklığın şiddeti, yani PEG 6000'in konsantrasyonu arttıkça tüm karakterler olumsuz yönde etkilenmiştir. PEG 6000 ile kombine halde uygulanan GA3'ün tüm dozlarının incelenen karakterler üzerine etkisi olumlu yönde olmuş ve ortalama çimlenme zamanını yani çimlenme süresini kısaltmıştır. GA3'ün en büyük etkisi en yüksek dozu olan 900 mM'lık konsantrasyonunda tespit edilmiştir. Aynı şekilde PEG 6000 ile kombine halde uygulanan putresinin tüm dozları incelenen karakterlerin tamamında olumlu yönde etkili olmuş ve çimlenme süresini kısaltmıştır. Putresinin en yüksek etkisi kök kuru ağırlığında 0,1 mM'lık dozda, diğer tüm karakterlerde ise 0,001 mM'lık dozda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of gibberellic acid (GA3) and putrescine of polyamines on germination, seedling growth and mitotic index were analyzed on rye seeds cv. Aslım-95 under osmotic drought conditions formed by using polyethylene glycol (PEG) 6000 application. In order to form osmotic drought, test was conducted by combining 6 different doses of PEG as 0, -2, -4, -6, -8 and -10 including the control (0) and the doses of GA3 as 0, 300, 600, 900 mM, and in the same way, a different second test was carried out by combining the specified doses of PEG and the doses of putrescine as 0, 0,001, 0, 01, 0, 1 mM. The concentration of -2 bar of polyethylene glycol (PEG) 6000 that was conducted so as to form osmotic drought influenced positively some characters that were examined in the study. However, the incentive effect of -2 bar of osmotic drought showed few change in compliance with PEG 6000+GA3 and PEG 6000+putrescine combinations. On the other hand, following that concentration, when osmotic drought level, that is PEG 6000 concentration, became higher, all the characters were influenced in a negative way. All the doses of GA3 that was used in combination with PEG 6000 showed positive effects on the examined characters, and shortened the germination time, that is, germinating duration. The biggest effect was observed in the concentration of 900 mM which is the highest concentration of GA3. Similarly, all the concentration of putrescine used in combination with PEG 6000 showed positive effects on all the examined characters, and shortened the germinating duration. The highest effect of putrescine occurred at 0, 1 mM concentration on the base dry weight and at 0,001 mM concentration on all different characters.