Kimyasal gübre, yosun kompostu ve zeolitin fasulye verimi ve toprağın fizikokimyasal özellikleri üzerine kısa dönem etkileri
Short term effects of chemical fertilizer, seaweed compost and zeolite mineral on bean yield and physicochemical properties of the soil
  1. Tez No: 449388
  2. Yazar: YALÇIN KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kimyasal gübre, yosun kompostu ve zeolitin kullanıldığı bu çalışma, Giresun Fındık Araştırma Merkezi arazisindeki saksılarda tesadüf parselleri deneme deseninde üç tekerrürlü olarak Mayıs – Kasım 2014 ayları arasında yürütülmüştür. Deneme grupları; G1-Kontrol, G2-Zeolit, G3-Kompost, G4-Kimyasal Gübre, G5-Zeolit+Kompost, G6-Zeolit+Kimyasal Gübre, G7-Kompost+Kimyasal Gübre, G8-Kompost+Zeolit+Kimyasal Gübre şeklinde sekiz farklı kombinasyondan oluşturulmuştur. Kompost materyali olarak kahverengi deniz yosunu (Cystoseira sp.) kullanılmıştır. Bu kombinasyonlar fasulye (Phaseolus vulgaris) bitkisine uygulanmıştır. Fasulyeler elle 5-6 cm derinliğe 20 tohum/m² gelecek şekilde ekilmiştir. Kontrol grubu hariç, diğer saksılara deneme grubuna göre 50 g zeolit, 50 g kompost ve 25 g kimyasal gübre ilave edilmiştir. Kimyasal gübrenin yarısı ilk ekimde, diğer yarısı ekimden iki hafta sonra eklenmiştir. Son üründen hemen sonra alınan toprak numuneleri analiz edilmiş olup, deneme gruplarına göre en yüksek değerler, % karbon G1: 5,08 , % azot G3: 0,09 , sodyum G5: 139 ppm, potasyum G6 247 ppm, magnezyum G2: 1865 ppm, kalsiyum G6: 8,33 ppm, mangan G2: 359 ppm, demir G6: 16070 ppm, kobalt G6 ve G7: 7,91 ppm, bakır G2: 17,5 ppm, çinko G8: 28,0 ppm, selenyum G7: 4,17 ppm, kadmiyum G5: 0,08 ppm, kurşun G4: 5,31 ppm olarak bulunmuştur. Çalışma sonucunda g/m2 olarak en fazla ürün 273 ile sadece zeolit uygulanan G2 grubundan elde edilmiştir. En az ürün 113 g/m2 ile sadece kompost uygulanan G3 grubundan elde edilmiştir. Bu çalışmanın daha uzun vadeli yapılması durumunda verim açısından daha iyi sonuçlar alınacağı düşünülmekle beraber sadece zeolit uygulamasının etkinliği açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study, used chemical fertilizer, brown algae compost, and zeolite, carried out in the field of Giresun Hazelnut Research Center between May – November 2014 in pots according to randomized blog design as three replicate each. Treatment groups were consist of eight different combinations as follow; G1-Control, G2-Zeolite, G3-Compost, G4-Chemical Fertilizer, G5-Zeolite+Compost, G6-Zeolite+Chemical Fertilizer, G7-Compost+ Chemical Fertilizer, G8-Compost+Zeolite+ Chemical Fertilizer. The brown algae (Cystoseira sp.) was used as compost material. These combinations were applied to green bean plants (Phaseolus vulgaris). The beans were seeded by hand to arrange planting depth of 5-6 cm and 20 seeds/m2 . Except control group, each treatments were added fertilizers as 50 g zeolite, 50 g compost, and 25 g chemical according to treatment design. Half of the chemical fertilizers were added at seeding time and the rest after two weeks. Collected soil samples were analyzed right after harvest, the greatest values of treatment groups were determined as; Carbon% G1: 5.08, nitrogen% G3: 0.09 , sodium G5: 139 ppm, potassium G6 247 ppm, magnesium G2: 1865 ppm, calcium G6: 8.33 ppm, manganese G2: 359 ppm, iron G6 : 16070 ppm, cobalt G6 and G7: 7,91 ppm, copper G2: 17.5 ppm, zinc G8: 28.0 ppm, selenium G7: 4,17 ppm, cadmium G5: 0.08 ppm, lead G4: 5,31 ppm. The greatest harvest value as g/m2 was obtained from zeolite only group G2 with 273 while the lowest was obtained from Compost only group G3 with 113 g/m2, obviously showing the effectiveness of zeolite only application moreever, also thinking that better results may get if the present study run for longer period.