Tetrahalojeno-4,4'-bi-1,2,4-triazol molekülünün spektroskopik ve moleküler özelliklerinin kuantum mekaniksel yöntemler ile incelenmesi
Molecule of tetrahalogeno-4,4'-bi-1,2,4-triazole spectroscopic and moleculer properties invastigating with quantum mechanical methods
  1. Tez No: 449395
  2. Yazar: HASAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERKAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, 4,4'-bi-1,2,4-triazol grubu yapısına sahip Tetrakloro-4,4'-bi-1,2,4-triazol, Tetrabromo-4,4'-bi-1,2,4-triazol ve Tetraiyodo-4,4'-bi-1,2,4-triazol moleküllerinin en düşük enerjiye sahip oldukları durumları belirlenerek, bu moleküller için kuantum mekaniksel hesaplama yöntemleri yardımı ile bağ uzunlukları, bağ açıları, torsiyon açıları, titreşim frekansları hesaplanmış ve literatürde verilen deneysel ölçüm değerleri ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Çalışmamızda, literatür de daha önce sentezi ve deneysel çalışması yapılmış olan Tetrakloro-4,4'-bi-1,2,4-triazol (1, TClBTr), Tetrabromo-4,4'-bi-1,2,4-triazol (2, TBrBTr) ve Tetraiyodo-4,4'-bi-1,2,4-triazol (3, TIBTr) moleküllerinin Gaussian 03W ve GausView 5 paket programları kullanılarak, moleküllerin geometrik optimizasyonları, titreşim frekansları ve PES taraması yapılmıştır. Bu şekilde elde edilen teorik sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında aralarında iyi bir uyum olduğu gözlenmiş ve ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the molecules of Tetrachloro-4,4'-bi-1,2,4-triazole, Tetrabromo-4,4'-bi-1,2,4-triazole and Tetraiodo-4,4'-bi-1,2,4-triazole which have structure of 4,4'-bi-1,2,4-triazole were determined that they have the lowest energy. For all these structures, vibrational frequencies, torsion angles, bond angles and bond lengths for the molecules were calculated by the help of quantum mechanical methods and comparisons with measured-experimental values that given in literature were done. In this study, the molecules of Tetrachloro-4,4'-bi-1,2,4-triazole (TClBTr), Tetrabromo-4,4'-bi-1,2,4-triazole (TBrBTr) ve Tetraiodo-4,4'-bi-1,2,4-triazole (TIBTr) of previously synthesized were made potential energy surface scaning, vibration frequencies, geometric optimizations by using Gaussian 03W and GausView 5 software packages. Compared with the theoretical and the experimental results were obtained, the result is that a good fit and achieved results are discussed in detail.