Bazı 3-etoksi 5-brom salisiliden türevi bileşiklerin yapı ve özelliklerinin deneysel ve hesaplamalı yöntemlerle belirlenmesi
Investigation of structures and properties of some 3-ethoxy 5-brom salisiliden compounds by experimental and theoretical methods
  1. Tez No: 449394
  2. Yazar: MURAT GÜLSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÖZEK YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET HAKKI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında (E)-4-bromo-2-((3-klorofenilimino)metil)-6-etoksifenol, (E)-4-bromo-2-etoksi-6-((2-metoksifenilimino)metil)fenol ve (E)-4-bromo-2-[(1,3-dihidroksi-2-(hidroksimetil)propan-2-ylimino) metil]-6-etoksifenol bileşiklerinin yapısal ve elektronik özellikleri tek kristal X-ışını kırınımı ve hesaplamalı yöntemler kullanılarak belirlenmiştir. Bileşiklerin moleküler ve kristal yapıları, katı halde moleküller arası etkileşimler XRD ile elde edilmiştir. Moleküllerin, taban durum geometri optimizasyonları, kare ortalama karekök hesaplamaları, Aromatikliğin Harmonik Osilatör Modeli (HOMA) hesaplamaları, HOMO-LUMO ve moleküler elektrostatik potansiyel harita analizleri Gaussian 09W paketinde yer alan Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, structural and electronic properties of (E)-4-bromo-2-((3-chlorophenylimino)methyl)-6-ethoxyphenol, (E)-4-bromo-2-ethoxy-6-((2-methoxyphenilimino)methyl)phenol and (E)-4-bromo-2-[(1,3-dihydroxy-2-(hydroxymethyl)propan-2-ylimino) methyl]-6-ethoxyphenol compounds have been determined by using the single crystal X-ray diffraction techniques and computational methods. Molecular and crystal structures of the compounds and intermolecular interactions in the solid state have been obtained by XRD. Ground state geometry optimizations, root mean square error calculations, Harmonic Oscillator Model of Aromaticity (HOMA) calculations, HOMO-LUMO and molecular electrostatic potential map analysis of molecules were performed by using Density Functional Theory in Gaussian 09W package.