Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ile fen konularını günlük yaşamla ilişkilendirme becerileri arasındaki ilişki
The relation between the secondary school 7th grade students' learning styles and associating skills the science subjects to daily life
  1. Tez No: 449396
  2. Yazar: ŞAHİN BODUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇİĞDEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 7. sınıfta okuyan öğrencilerin öğrenme stilleri ile fen konularını günlük yaşamla ilişkilendirebilme becerileri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma 2012-2013 eğitim öğretim yılında Giresun merkez, ilçe ve köylerinde bulunan ortaokullardaki 7. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilere Kolb tarafından geliştirilen öğrenme stilleri ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen günlük yaşamla ilişkilendirme testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15.00 istatistik paket programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre öğrencilerin öğrenme stilleri ölçeğinden elde edilen puanlara göre belirlenen öğrenme stilleri ile günlük yaşamla ilişkilendirme testi puanları (p< .05) arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Bu anlamlı farklılığın yerleştiren ve değiştiren öğrenme stiline göre ayrıştıran öğrenme stili lehine ve değiştiren öğrenme stiline göre de özümseyen öğrenme stili lehine olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin öğrenme stillerinin günlük yaşamla ilişkilendirme becerileri üzerindeki etki değerleri de bu durumu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether there is a relationship between the 7th grade secondary school students' learning styles and the associating skills the science subjects to daily life. The study was carried out in 2012-2013 academic years between the 7th grade secondary school students who study at the city, towns and villages of Giresun. As data collecting tool, learning style inventory developed by Kolb and the associating with daily life test developed by the researcher were applied to students in the study. The data were analyzed with SPSS 15.00 statistical packet program statistically. According to the obtained data it was determined that there is a significant difference between the students' Learning Styles (LS) and the associating with daily life test scores (p< .05). It was determined that there is a significant difference according to accommodator and divergent LS in favour of converged LS. Also there is a significant difference according to divergent LS in favour of assimilator LS. Furthermore effect sizes values of students' LS on associating with daily life abilities support this situation.