Ayak kurutma makinesinin ürettiği ozon gazının,ayak mantarı üzerine in vitro antifungal etkisinin incelenmesi
Investigation of in vitro antifungal effect of the ozone gas produced by foot-drying-machine upon footfungus
- Tez No: 449399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ayak mantarı türlerine, ozon gazının antifungal etkisinin incelenmesi çalışmaları hakkında, literatürlerde yeteri kadar bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, ozonlu ayak kurutma makinasının ürettiği 0,04 ppm ozon gazının, ayak mantarı türlerinden Trichophyton mentagrophytes kolonilerin farklı konsantrasyonları üzerine in vitro etkisi incelenmiştir. Ozonun ayak mantarına etkisini incelemek için, ozonlu hava ile SDA petri besiyerleri farklı sürelerde muameleli ve muamelesiz olarak işleme tabii tutulmuştur. Yeterli inkübasyon süresi sağlandıktan sonra ozon gazına maruz kalmış petri kapları ile ozona maruz kalmamış petri kaplarında üreyen mantarların sayımı yapılarak ozon gazının antifungal etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak, 0,04 ppm ozon gazının farkı konsantrasyonlardakiTrichophyton mentagrophytes kolonileri üzerine antifungal etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Through the relevant literature, there has not been sufficient information on the study of the anti-fungal effect of ozone gas upon foot fungus. In this study, the in-vitro effect of the 0.04 ppm ozone gas produced by the ozonized-foot-drying-machine upon varying concentrations of Trichophyton mentagrophytes colonies, a kind of foot fungus, has been investigated. To examine the effect of ozone upon foot fungus, efore mentioned petri-media have been operated by with ozoned and ozoneless gas along varying time spans. After supplying sufficient incubation period, the numbers of the procreated fungus in ozone-exposed and unexposed petri containers have been counted; and the anti-fungal efect of the ozone gas has been examined. As the result of the examinations, it has been determined that the 0.04 ppm ozone gas upon Trichophyton mentagrophytes colonies in different concentrations definitely bears an antifungal effect.