2-tiyofenkarboksilik asit'in bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve yapılarının belirlenmesi
Synthesis and characterization of some transition metal complexes of 2-thiophenecarboxylic acid
  1. Tez No: 449398
  2. Yazar: MUZAFFER ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma ile literatürde bulunmayan tiyofen-2-karboksilik asitin (HTCA), imidazol (imd) ligantı içeren Nikel(II) kompleksi, 2-metil imidazol (2m-imd) içeren Bakır(II) ve Kobalt (II) kompleksleri, 2-isopropil imidazol (i-prp-imd) çeren Kobalt (II) kompleksi ve n-metil imidazol (nmetimd) içeren Mangan(II) kompleksi elde edilerek, yapıları X-ışınları tek kristal difaraksiyon verilerinden yararlanarak aydınlatılmıştır Komplekslerde tiyofen-2-karboksilik asitin monoanyonik formda tek dişli olarak metal iyonuna karboksilik asit oksijeninden bağlandığı, imidazol ve türevlerinin ise azot atomu üzerinden metal iyonlarına koordine olduğu belirlenmiştir. Mangan ve Nikel komplekslerinin [MO4N2] tipinde oktahedral geometrili, bakır kompleksinin ise [CuO2N2] tipinde karedüzlem ve Kobalt komplekslerinin ise [CoO2N2] tipinde tetrahedral geometrili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this work, thiophene-2-carboxylic acid (HTCA) complexes were synthesized by Nickel(II), Copper(II), Cobalt(II) and Manganase(II) containing imidazole (imd), 2-methyl imidazole, 2-isopropyl imidazole and n-methyl imidazole, respectively. The handled complex compounds were characterized by X-ray single crystal diffraction method. In the complexes, the thiophene-2-carboxylic acid acted as monoanionic monodentate manner and bonded to the metals via its carboxylate oxygen. The imidazole and its derivatives bonded to the metals via its nitrogen atoms. The geometry around the metal centers were found as octahedral [MO4N2] type for Nickel and Manganase, found as square-planar [CuO2N2] type for copper complex and tetrahedral [CoO2N2] type for cobalt complexes.