Yıkayıcı kurutucularda kurutma veriminin arttırılması ve tasarımı
Design and efficiency improvement for washer-dryers
- Tez No: 432098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Son yıllarda beyaz eşya sektöründeki artan rekabete ayak uydurarak pazarda büyük pay almak isteyen şirketler, teknolojik alandaki gelişmelere paralel olarak ilerleme göstermektedir. Bu ilerlemeler aynı zamanda kullanıcı ihtiyaçlarına göre yön bulmaktadır. Örneğin daralan yaşam alanlarıyla birlikte beyaz eşyaların evlerde kapladığı boyutlar kullanıcılar için büyük önem taşımaktadır. Kullanıcıların çamaşırlarını hızlı bir şekilde kurutma ihtiyacı duymasının ardından kurutma makineleri de evlerde yerlerini almaya başlamıştır. Ardından çamaşır ve kurutma makineleri ayrı ayrı büyük yer kapladığı için üretici firmalar iki ürünü birleştirerek tek bir makine boyutunda yıkayıcı-kurutucu olarak piyasaya sürmüşlerdir. Yıkama ve kurutmanın tek bir makinede birleştirilmesi, özellikle kurutma adımındaki verimliliği azaltarak kurutma sürelerinin uzamasına neden olmuştur. Makinelerin çalışma süreleri kullanıcılar açısından önemli bir seçim parametresidir. Bu gereksinimden hareketle, Arçelik A.Ş. Merkez ARGE bünyesinde yıkayıcı-kurutucu makinelerin kurutma sürelerinin azaltılmasına yönelik tasarım çalışmaları yapılmıştır. İlk olarak literatür ve pazar araştırması yapılmış, ardından çamaşır, kurutucu ve yıkayıcı-kurutucu makinelerin genel özellikleri incelenerek sistem hakkında genel bilgi edinilmiştir. Ayrıca bu sistemlerde kullanılan ana komponentler de incelenmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda kurutma sistemi komponent yerleşimleriyle ilgili konsept tasarımlar yapılmıştır. Yapılan konsept tasarımların avantaj ve dezavantajları belirlenerek uygun kurutma sistemi yerleşimi seçilmiştir. Sonrasında seçilen konsept tasarım üretime yönelik detaylandırılarak prototip üretimine hazır hale getirilmiştir. Bu çalışmalara ek olarak tez kapsamında farklı kurutma sistemlerine ait alternatif tasarımlar, çamaşırın sıkma adımındaki dinamik dengelemeyi sağlamak için denge ağırlığı tasarımları ve kazan içi kaçak problemlerinin çözümüne yönelik tasarımlar da yapılmıştır. Detaylandırılan makine tasarımının ardından başta SLS teknolojisi kullanılarak prototip üretimleri gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan ilk prototipler üzerinde deneysel çalışmalar yapılarak problemler gözlenmiş ve buna bağlı olarak final tasarım ve final prototip üretimi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu makine üzerinde kurutma testleri yapılarak mevcut ürünlerle süre karşılaştırmaları yapılmıştır. Bu çalışma sayesinde yıkayıcı-kurutucu makinelerdeki kurutma verimleri arttırılmış böylelikle piyasadaki yıkayıcı-kurutucu ürünlerin ortalama kurutma sürelerine göre yaklaşık %39 azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last decades, by keeping up with the increasing competition in the white goods industry, the companies that want to take a big place in the market are developing themselves parallel to the developments in the technology. These developments are shaping with the needs of the consumers. For instance, now that the living spaces are getting narrower, the space that the white goods take up matter for the consumers. With the need of drying the washed clothes in an instance, the drying machines started taking place at houses. After that, since the washing machines and drying machines take up so much space, the companies combined the two products and released washer-dryers that take up the same place as one machine. Combining washing and drying reduced the drying efficiency in particular and extended the drying time. The cycle time of the machines is an important choice parameter for consumers. With this need, Arçelik Co. Central R&D department performed design studies for reducing the drying cycle time in washer-dryers. First, literature and market research were done. After that, the dryer and washer-dryer machines' general features were investigated and general information was obtained. Also, the main components in the system were investigated too. In accordance with this information, component placement concept was designed. The advantages and disadvantages of the concept designs were determined and the proper drying system placement was chosen. After that, the chosen concept design was enlarged on to be produced and prototyped. In addition to this study, in the content of the thesis, alternative designs for different drying systems, counterweight designs to provide the balance at the maximum rotation speed and solution for the leakage problem of the tub were designed too. After the detailed machine design, prototypes were produced with the SLS technology in particular. The first prototypes were used for the experimental studies, problems were observed and in accordance with these, final design and final prototype production was done. Later, drying tests were performed on the machine and the machine was compared with the present products. With this study, washer-dryer machines' drying efficiency was increased, thus cycle time was reduced 39% compared to the washer-dryer products in the market.