Benzimidazol içeren bazı metal (II) krotonat komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termal ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal and structural properties of benzimidazole containing some metal (II) crotonate complexes
  1. Tez No: 449402
  2. Yazar: HARUN BOSTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada anyonik ligant olarak krotonat (crot) ve nötral ligant olarak benzimidazol (BIm) ligantları kullanılarak [Co(crot)2(BIm)2] (1), [Cu(crot)2(BIm)2] (2), [Zn(crot)2(BIm)2] (3) ve [Cd(crot)2(BIm)2] (4) kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Spektroskopik (UV-VIS, IR), manyetik ve termal özellikleri incelendi. 1, 2, 3 ve 4 komplekslerinin yapıları X-ışını tek kristal kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Komplekslerin oda sıcaklığında manyetik duyarlılıkları ölçülerek, spin manyetik momentleri hesaplandı. Cu(II) ve Co(II) komplekslerinin paramanyetik olduğu Cd(II) ve Zn(II) komplekslerinin ise diyamanyetik oldukları gözlendi. Komplekslerin termik bozunma davranışları TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi. Termik analiz verilerinden yola çıkılarak komplekslerin ilk bozunma basamağında benzimidazol ligantlarının daha sonra krotonat ligantlarının ayrıldığı ve son bozunma ürünü olarak tüm komplekslerde metal oksitlerin kaldığı gözlendi. 1, 2 ve 4 numaralı komplekslerde krotonat ligantlarının anyonik halde çift dişli olarak, 3 numaralı komplekste ise tek dişli olarak metale koordine olduğu, BIm ligantının ise halka azot atomu üzerinden metale koordine olduğu gözlenmiştir. Merkez atomun koordinasyon geometrisinin (1), (2), ve (4) komplekslerinde bozulmuş oktahedral, (3) kompleksinde ise bozulmuş tetrahedral olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, [Co(crot)2(BIm)2] (1), [Cu(crot)2(BIm)2] (2), [Zn(crot)2(BIm)2] (3) and [Cd(crot)2(BIm)2] (4) complexes were synthesized by using crotonate as anionic ligand and benzimidazole (BIm) as neutral ligand. Composition of these complexes were determined by elemental analysis. Spectroscopic (IR and UV-Vis.), magnetic and thermal properties of complexes were investigated. 1, 2, 3 and 4 complexes were characterized by X-ray single crystal diffraction method. At room temperature spin only magnetic moments were calculated from the magnetic susceptibility measurement of complexes. Cu(II) and Co(II) complexes were found to be paramagnetic whereas Cd(II) and Zn(II) complexes were diamagnetic. Thermal decomposition behaviour of complexes were investigated by TG, DTG and DTA techniques. Thermal analysis datas show that complexes lose benzimidazole ligands in the first stage of decomposition and in the following stages crotonate ligands decompose to metaloxides all of the complexes. In the 1, 2, and 4 complexes, the crotonate acted as dianionic bidentate ligand bonded to the metals and in the 3 complex dentate ligand bonded to the metals, BIm ligand bonded to the metals via its ring nitrogen atoms. Coordination geometry of central atoms in the (1), (2), and (4) complexes were distorted octahedral, in the (3) complex was distorted tetrahedral.