Bazı imidazol türevli ligant içeren Zn(II) ftalat komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termal ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal and structural properties of some imidazole derivatives ligands containing Zn(II) phthalate complexes
- Tez No: 449401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, ftalat (Pht), benzimidazol (Bim), 2-izopropilimidazol (2-IPim) ve 1,2-dimetilimidazol (1,2-diMeim) ligantları kullanılarak [Zn(Pht)(Bim)2]n (1), [Zn(Pht)(2-IPim)]n (2), [Zn(Pht)(1,2-diMeim)2]2.6H2O (3) kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Spektroskopik (IR) ve termal özellikleri incelendi. 1, 2 ve 3 komplekslerinin yapıları X-ışını tek kristal kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Komplekslerin termik bozunma davranışları TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi. Termik analiz verilerinden komplekslerin ilk bozunma basamağında imidazol daha sonra ftalat ligantlarının ayrıldığı ve son bozunma ürünü olarak metal oksitlerin oluştuğu gözlendi. [Zn(Pht)(Bim)2]n ve [Zn(Pht)(2-IPim)]n komplekslerinde ftalat ligantlarının dianyonik halde çift dişli olarak metale koordine olduğu, [Zn(Pht)(1,2-diMeim)2]2.6H2O kompleksinde ise ftalat ligantlarının üç dişli olarak metale koordine olduğu belirlendi. Tüm komplekslerde merkez atomun koordinasyon geometrisinin bozulmuş tetrahedral olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, [Zn(Pht)(Bim)2]n (1), [Zn(Pht)(2-IPim)]n (2), [Zn(Pht)(1,2-diMeim)2]2.6H2O (3) complexes were synthesized by using phthalate, benzimidazole (Bim), 2-isopropylimidazole (2-IPim) and 1,2-dimethylimidazole (1,2-diMeim). Composition of complexes were determined by elemental analysis. spectroscopic (IR) and thermal properties of complexes were investigated. 1, 2 and 3 complexes were characterized by X-ray single crystal diffraction method. Thermal decomposition behaviour of complexes were investigated by TG, DTG and DTA techniques. Thermal analysis datas show that complexes lose imidazole ligands in the first stage of decomposition and in the following stages Pht ligands decompose to metaloxides. In the complexes, phthalate acted as dianionic bidentate and tridentade ligand bonded to the metals. Coordination geometry of central atoms in the [Zn(Pht)(Bim)2]n, [Zn(Pht)(2-IPim)]n and [Zn(Pht)(1,2-diMeim)2]2.6H2O complexes were distorted tetrahedral.