Yağlıdere çayı (Giresun) sediment kalitesinin belirlenmesi
Determination of sediment quality in Yaglidere stream (Giresun)
  1. Tez No: 449405
  2. Yazar: İLHAMİ KAYIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MUTLU, YRD. DOÇ. DR. ARZU AYDIN UNCUMUSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sucul ekosistemlerde sedimentler endüstriyel ve tarımsal deşarjlar, evsel atıklar, atık su arıtma tesisleri ve yağmur gibi doğa olayları sonrasında çeşitli kirleticiler tarafından sıklıkla kirletilmektedir. Bu etkilerinden dolayı sucul ekosistem ve insan sağlığını korumak için sedimentlerin kalitelerinin geliştirilmeye ihtiyacı vardır. Yağlıdere Çayı'ndan 5 istasyondan toplanan sediment örneklerinden bazı metallerin (As, Se, Ag, Cd, Na, K) ve pH, elektriksel iletkenlik, su içeriği ve organik madde miktarı analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ile yerkabuğundaki iz element miktarlarından faydalanılarak Jeoakümülasyon İndeks değeri tahmin edilmiş ve örneklerin çoğunda antropojenik etkinin varlığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, çalışma alanında K, Na, As ve Se'nin baskın olarak biriktiği gözlemlenmiştir. Bu metaller Yağlıdere Çayı'nda olumsuz etkiye sahip ve çevresel risk yaratabilir.
Özet (Çeviri)
Sediments in aquatic systems are often contaminated with a variety of pollutants stemming from sources including industrial and agricultural discharges, municipal wastewater treatment plants and storm water. These effects underscore the need to develop sediment quality objectives that protect aquatic ecosystems and human health. The sediment samples were collected from 5 sampling sites and analyzed to identify the concentrations of some metals (As, Se, Ag, Cd, Na, K) and pH, conductivity, water content, organic matter in the Yağlıdere Stream. Finally, geo-accumulation index values calculated using estimates of background trace element concentrations suggested anthropogenic influences in most of the samples. Consequently, it was observed that K, Na, As and Se dominantly accumulated in the study area. These metals may have negative impact in the research area and create an environmental risk.