Tıbbi veya aromatik açıdan değerli çeşitli bitki türlerinin, Ephestia kuehniella üzerine antifeedant etkilerinin belirlenmesi
Determination of antifeedant effects of some valuable medical or aromatic plant species against Ephestia kuehniella
- Tez No: 449407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TÜRKMEN, YRD. DOÇ. DR. HİLAL BAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetişen Tanacetum heterotomum (BORNM.)GRIERSON, Tanacetum alyssifolium (BORNM.)GRIERSON , Ferulago longistylis BOISS. ve Ferulago glareosa Kandemir&Hedge bitkilerinden elde edilen kloroform, hekzan ve su özütlerinin Ephestia kuehniella Zeller.'ya karşı beslenmeyi durdurucu (antifeedant) etkisi araştırılmıştır. Uygulanan antifeedant test, bitki özütlerinin Ephestia kuehniella Z. larvalarının beslenmeleri üzerine etkilerini belirlemek için yapılan çalışmadır. Ekstraktların kloroform, hekzan ve su özütlerinden 4 farklı doz (50, 100, 250 ve 500 ppm) hazırlanarak E.kuehniella larvalarına ayrı ayrı uygulanmıştır. 24 saat sonunda larvaların antifeedant sonuçlarına bakılmıştır. Çalışmada kullanılan bitkilerin su, kloroform ve hekzan özütlerinin E. kuehniella larvaları üzerinde istatistiksel açıdan önemli etkilere neden olduğu belirlenmiştir. Su özütü derişimlerinin artışı ile birlikte F. glareosa ve T. heterotomum'un beslenmeyi engellediği, F. longistylis ve T. alyssifolium türlerinin ise beslenmeyi teşvik ettiği tespit edilmiştir. F. glareosa, T. heterotomum ve T. alyssifolium'un kloroform özütlerinin beslenmeyi engellediği, F. longistylis türünün ise beslenmeye etkisinin kontrolle aynı değerlerde olduğu tespit edilmiştir. F. longistylis'in, T. heterotomu'un ve T. alyssifolium'un 250 ve 500 ppm'lik hekzan özütü derişimlerinin güçlü antifeedant etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antifeedant effect of chloroform, hexane and water extracts against Ephestia kuehniella Zeller. was investigated. Chloroform, hexane and water extracts are obtained from Tanacetum heterotumum (BORNM.) GRIERSON, Tanacetum alyssifolium (BORNM.) GRIERSON, Ferulago longistylis BOISS. and Ferulago glareosa Kandemir&Hedge which grow in various regions of our country. Antifeedant test is a study to determine the effects on Ephestia kuehniella Z. larvae. Chloroform, hexane and water extracts were prepared in 4 different doses (50, 100, 200 and 500 ppm) and applied to E. kuehniella larvae in flour separately. After 24 hours, results showed the larvae to be antifeedant. The water, chloroform and hexan extracts of the plants used in the study were determined to have significant statistical effects on the E. kuehniella larvea. With an increase of the water extract concentrations, F. glareosa and T. heterotomum were observed to have antifeedant effects and the F. longistylis and T. alyssifolium species encourage feeding. F. glareosa, T. heterotomum and T. alyssifolium extracts were determined to be antifeedant whereas the F. longistylis affects feeding along the same values. 250 and 500 ppm hexan extract concentrations of the F. longistylis, T. heterotomum and T. alyssifolium were seen to have strong antifeedant effects.